Египет - РЮА

Домакинът Египет и шампионът Камерун отпаднаха

Домакинът на турнира за Купата на африканските нации – Египет – и шампионът Камерун отпаднаха още на осминафиналите.

Египет се прости с шансовете си за осми трофей след поажение с 0:1 от Република Южна Африка. Домакините на надпреварата бяха сочени като фаворити в турнира, но не успяха да оправдаят очакванията на хилядите по трибуните.

След равностойно първо полувреме, египтяните опитаха да натиснат, като стигнаха и до чисто положение. Трезеге получи отличен пас от звездата на Ливърпул Мохамед Салах, но не успя да реализира. Салах не изглеждаше в особено добро състояние, след като изкара вирус през седмицата.

Тимът на Стюарт Бакстър предимно се бранеше, но пет минути преди края шокира Египет. Лебо Мотиба намери Тембинкоси Лорч, който напредна и не остави шансове на Ел Шенави за 1:0. Така Южна Африка е отново на четвъртфинал след 2013.  Тогава тимът отпадна от Мали след изпълнение на дузпи.

Президентът на федерацията на Египет подаде оставка

Седемкратният шампион в надпреварата пък напуска домашния турнир след три победи без допуснат гол в груповата фаза. Тимът на Хавиер Агире загуби и за първи път пред собствена публика от 2014-та насам. След края на двубоя президентът на Египетската футболна асоциация Хани Абу Рида подаде оставка.

Нигерия детронира Камерун

Шампионът от 1996 година ще се изправи в спор за място на полуфиналите срещу Нигерия. Суперорлите детронираха действащия шампион Камерун след зрелищен сблъсък, преминал през много обрати и завършил 3:2.

Одион Игало изведе нигерийците напред, преди Камерун да обърне чрез Стефан Бахокен и Клинтън Н‘Джие. След почивката, само за три минути отново Игало и Алекс Айоби направиха нов обрат – 2:3. А до края трикратните победители в надпреварата удържаха и триумфираха.

Другият ясен четвъртфинал в тазгодишното издание е между Сенегал и Бенин.