Новак Джокович
Снимка: twitter.com/usopen

Джокович и Медведев на финалa на US Open

Новак Джокович и Даниил Медведев ще играят на финала на US Open при мъжете. Мачът е утре и дава шанс на Ноле да спечели календарен Голям шлем. Последният с Голям шлем е Род Лейвър през 1969-а.

Световният №1 стигна мача за титлата след победа в пет сета (4-6, 6-2, 6-4, 4-6, 6-2) над Александър Зверев. Джокович се класира на 31-ия си финал в Големия шлем. Това е рекорден девети финал в Ню Йорк за него, като той изпревари Пийт Сампрас и Иван Лендъл. Досега Ноле има три победи и пет загуби в битката за трофея.

„Само още един мач. Ще вложа душата, тялото и главата си. Ще играя така, все едно това е последният мач в кариерата ми“, казани се сърбинът. Ако спечели, той ще събере 21 титли от Шлема и ще изпревари Роджър Федерер и Рафаел Надал.

Иначе Зверев беше съперникът, който го затрудни най-много в Ню Йорк тази година. Германецът беше в серия от 16 поредни победи преди сблъсъка. Той спря и Ноле на полуфинала на олимпийските игри в Токио.

Зверев спечели първия сет, след като сърбинът му даде пробив с двойна грешка. В началото на втория сет обаче той започна да бърка и Джокович взе лесно сета. При 2-2 в третия сет Зверев спаси точка за пробив след разиграване с 53 удара. После обаче той все пак допусна пробив и световният номер едно взе сета. Германецът взе четвъртия сет, но в петия нямаше отговор. Сърбинът поведе с 5-0 след два пробива. Зверев върна единия, но не успя да направи повече.

Трети финал за Медведев

Медведев е на трети финал от Шлема в кариерата си. През 2019 г. той загуби от Рафаел Надал на US Open. По-рано тази година той отстъпи на Джокович на Australian Open.

Руснакът победи Оже-Алиасим след 6-4, 7-5, 6-2. Той имаше проблеми само във втория сет, в който изоставаше с 2-5, но спаси пет сетбола и взе пет поредни гейма. „Беше странно във втория сет, но успях да спася двата му сетбола и мачът се обърна изцяло. Не играх най-добрия си тенис, но се радвам, че съм на финала“, каза Медведев.