Новак Джокович

Джокович и Федерер отпаднаха в Шанхай

Световният номер едно Новак Джокович и третата ракета в света Роджър Федерер отпаднаха от турнира в Шанхай. Двамата загубиха на четвъртфиналите, съответно от Стефанос Циципас и Александър Зверев.

Циципас би Ноле и се класира за финалите на АТП

Стефанос Циципас победи световния №1 Новак Джокович с 3-6, 7-5, 6-3 и се класира за полуфиналите. Гъркът детронира шампиона от миналата година след малко повече от 2 часа на корта. По този начин Циципас поведе и в преките си сблъсъци със сърбина (2-1). В спор за място на финала Циципас ще играе с Данийл Медведев

С успеха гъркът се класира за финалите на АТП в Лондон (10 – 17 ноември) за първи път в своята кариера. „Честно казано мисля, че Голямата тройка трябва да се страхуват повече от мен. Това ме прави по-спокоен на корта. Знам, че трябва да стоя там, да поемам инициативата. Когато това започне да се случва, мога да кажа, че дори ще се уплашат“, заяви Циципас след победата.

Надал сменя Джокович като номер едно през ноември

Ноле ще загуби званието си първа ракета в света в началото на ноември. Той ще бъде изпреварен от Рафаел Надал, изчисли журналистът Хосе Моргадо. „Джокович няма да играе във Виена или Базел. Затова Рафаел Надал ще бъде първата ракета в света на 4 ноември. Ноле ще загуби 1600 точки в същия ден, а Надал – нула. Така че дори Надал да не играе в Париж (28 октомври – 3 ноември), а Джокович да спечели там, Рафа въпреки всичко ще се върне на първото място“, написа Моргадо.

Зверев пречупи Федерер след здрава битка

Германецът Александър Зверев се класира за полуфиналите, след като победи Роджър Федерер с 6-3, 6-7(7), 6-3. Зверев игра много солидно през целия двубой и заслужено стигна до успеха. 38-годишният швейцарец отрази пет мачбола във втория сет, но нямаше сили за третия. По този начин той постигна четвъртата си победа в седем мача с Федерер.

Зверев бе безупречен на собствен сервис в първия сет, като загуби едва три точки в своите геймове. Освен това се възползва от единствената си възможност за пробив, за да поведе в резултата. Федерер отговори на старта на втория сет и проби, но германецът навакса изоставането. Той дори дръпна с 6-5. На собствен сервис Зверев поведе с 40-0 и имаше три поредни мачбола, но швейцарският маестро направи няколко изключителни отигравания, за да ги отрази и да вкара сета в тайбрек. В него Зверев стигна до нови два мачбола, но Федерер отново не се пречупи и се наложи с 9-7, за да вкара мача в решаващ сет. 22-годишният Зверев натисна в началото, за да поведе с 3-0. После продължи да сервира много силно и затвори мача след малко над два часа игра.

Беретини спря победната серия на Тийм

Италианецът Матео Беретини се класира за първия си полуфинал от сериите Мастърс. Той надви световния номер 5 Доминик Тийм със 7-6(8), 6-4 в последния четвъртфинал в Шанхай.

Тийм беше в серия от седем поредни победи, след като миналата седмица спечели силния турнир в Пекин. В първия сет и двамата тенисисти сервираха много силно, като единствената възможност за пробив се откри пред Тийм, но той не успя да я реализира и в крайна сметка се стигна до тайбрек. В него Беретини успя да се наложи с 10-8, за да поведе в резултата. Във втората част италианецът постигна единствения пробив и стигна до успеха след час и 40 минути игра.

Утре той ще се изправи срещу Зверев в спор за място във финала.