Джокович - Циципас

Джокович е на 27-и финал в Големия шлем

Новак Джокович пречупи Стефанос Циципас след страхотна четиричасова битка на Ролан Гарос. Той се класира за финала след 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1.

Ракета номер едно в света е на своя 27-и финал на турнир от Големия шлем. Повече финали от него имат само Рафаел Надал (28) и Роджър Федерер (31). Джокович ще спори за пети път за титлата на турнира на клей и ще търси втора победа. В спора за трофея той ще се изправи срещу Рафаел Надал. Краля на е действащ шампион и 12-кратен победител в Париж. Двамата се срещнаха във финалите през 2012 и 2014, когато испанеца спечели. При победа на Ноле той ще стане първият играч, който има поне по две титли от всеки от турнирите от Шлема.

Иначе срещу Циципас Джокович грабна аванс в резултата след пробив в началото на двубоя. И то след като спаси четири точки за пробив на собствено подаване. Във втората част гъркът с преднина от 2-1, но после загуби четири безответни гейма. В третия сет сърбинът достигна до пробив в деветия гейм и сервираше за мача. Циципас обаче спаси мачбол, върна пробива направи и се върна в двубоя.

Силната му игра продължи и на старта на четвъртия сет, когато той стигна до нов пробив. Джокович върна брейка, а после Циципас показа невероятна психическа устойчивост и не само спаси дузината възможности, но и проби на свой ред, за да вкара срещата в пети сет. В него обаче силите на Циципас се изчерпаха и Джокович сломи съпротивата му.

Световният номер 1 достигна до своя пети финал в Париж. Предишните бяха през 2012, 2014, 2015 и 2016. В последното си участие той надигра Анди Мъри в спора за трофея.