Манчестър Сити

Дузпи донесоха нов трофей на Манчестър Сити

Манчестър Сити взе за втора поредна година Къмюнити Шийлд след успех над Ливърпул. В драматичен финал тимът спечели след изпълнения на дузпи (1:1 в редовното време, 5:4 при дузпите). Фаталният пропуск за мърсисайдци направи Жоржиньо Вайналдум. Неговият удар бе отразен от Клаудио Браво, отличил се и с отлични намеси в редовното време.

Трофеят е шести за  Сити от Къмюнити Шийлд. Гражданите взеха и седем от последните девет домашни трофея в Англия.

Манчестър Сити започна по-добре мача и откри в 12-та минута чрез Рахийм Стърлинг. Юношата на Ливърпул се възползва от асистенция на Давид Силва. До края на полувремето нови попадения не паднаха, но тимът на Пеп Гуардиола пропусна няколко ситуации.

Ливърпул направи много силно второ полувреме

През втората част мърсисайдци заиграха по-добре и до 60-та минута удариха две греди. Първо Ван Дайк уцели напречната греда, а после топката тупна на голлинията. Почти веднага след Салах стреля в страничната греда на Браво.

Стърлинг можеше да реши всичко в мача, когато излезе очи в очи с Алисон, но се засуети и бразилският страж улови. Червените обаче заслужаваха гол и стигнаха до него след статично положение. Центриране намери непокрития Ван Дайк, а той върна към Жоел Матип, който с глава изравни резултата.

До края на редовното време Ливърпул нападаше, но не вкара втори гол. В добавеното време Мохамед Салах бе много близо до попадение, но първо Джон Стоунс блокира удара му, а след това Кайл Уокър изчисти акробатично пред голлинията повторният опит на египтянина.

Така се стигна до дузпите. Единственият пропуск направи Жоржиньо Вайналдум при второто изпълнение. Алисон бе близо да спаси само четвъртия наказателен удар, изпълнен от Зинченко. Но не успя и трофеят остана в Манчестър Сити.