Докога българите ще бъдат най – бедните работещи в ЕС?
В края на миналата година ЕК излезе с препоръка към държавите – членки на ЕС заради минималните доходи на хората заради тежката икономическа обстановка, инфлацията и намаляващите доходи.
Основната идея е да има изплащане на помощи на най- бедните и най – засегнатите.
Изплащането на помощите обаче трябва да бъде обвързано с връщането им на пазара на труда.
Причината за случващото се е COVID кризата, войната в Украйна и нарастващата инфлацията.
За миналата година минималните заплати в целия ЕС номинално са се увеличили, но реалното увеличение заради високата инфлация липсва, напомни Вели.
Причините се наслагват, поясни тя и добави, че например у нас: „социалната криза се задълбочава заради липсата на правителство“.
В началото на годината номиналния размер на минималната работна заплата се увеличи, но еднократното увеличение не е достатъчно без ясен механизъм за актуализация.
Примерите са наистина показателни – държавите, в които има силно колективно договаряне, има по-малки работещи бедни.
А в България не е така. Колективното договаряне обхваща ¼ от работещите и съответно има най – много работещи бедни.
„Сивият сектор също трябва да бъде обект на политики и законодателство в България, така че и бизнесът да излезе от сивия сектор“, заяви Атидже Вели.
„Много е важно да се намери балансът между възможността на бизнеса и едно увеличение на минималната работна заплата.
Много е важно да се намери балансът между работещите и бизнеса особено в икономическа, социална, здравна и най – вече политическа криза в България“, каза тя.
Има вариант да достигнем и по доходи един ден европейските страни.
Трябват конкретни сртъопки, ясна стратегия обаче и всичко да се следва дълго време, а не както сега всяка година да се променя.
А относно политическата ситуация в страната Вели заяви категорично: „Ненужни са предстоящите избори. Дано всички да са взели поуките си и България да има работещ парламент. Нужно ни е това“.