Парламентът удължи заседанието си до приемането на второ четене на промените в Закона за съдебната власт и на проекторешението за Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), свързано с разплащането с пътностроителните фирми.
Първо Атанас Атанасов („Демократична България“)
поиска удължаване на работното време
до приключване на промените в Закона за съдебната власт. След това Георги Свиленски („БСП за България“) поиска днес да гласуват и проекторешението за АПИ. В крайна сметка беше прието предложението на Свиленски със 177 гласа „за“, 29 „против“ и 2 гласа „въздържал се“.
Очаквам дълъг и наситен ден днес с този
дневен ред, коментира заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин, ръководещ заседанието. От сутринта депутатите обсъждат на второ четене промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на специализираните съд и прокуратура.
Остават още 57 параграфа,
коментира Кристиан Вигенин малко след решението за удължаване на заседанието.
По-рано парламентът отмени кариерните бонуси на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС). Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за съдебната власт.
„За“ бяха 119 народни представители
от управляващата коалиция, 80 – „против“, седем от ГЕРБ-СДС се въздържаха.
Повечето депутати от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ бяха против текстовете. Същата промяна, свързана с т.нар. кариерни бонуси се предлага и за главния инспектор и инспекторите в Инспектората към ВСС.
Сблъсък в НС: ПП закрива утре спецправосъдието, ГЕРБ: няма да ви пречим да грешите – Flashnews
При изтичане на мандата или
предсрочното му прекратяване на основание съответния член от конституцията изборният член на ВСС, подал молба до съответната колегия в 14-дневен срок от деня на изтичане или предсрочно прекратяване на мандата, се възстановява на заеманата преди избора длъжност на съдия, прокурор или следовател. Досега имаше възможност те да бъдат възстановени на длъжност с една степен по-висока
от заеманата преди избора.
Отпада разпоредбата, според която стажът като изборен член на ВСС се зачита за стаж, който дава право при освобождаване от длъжност съдия, прокурор или следовател с повече от 10 години стаж да има право на парично обезщетение в размер на толкова брутни месечни възнаграждения, колкото прослужени години има в органите на съдебната власт, но не повече от 20.
Депутатите закриват спецправосъдието (На живо) – Flashnews
В дебата отново се чуха коментари, че специализираните съд и прокуратура са били „бухалка“ и „инквизиция“. Срещу закриването основно се обявиха от ГЕРБ-СДС.
Парламентът обсъжда и гласува на второ четене промените в Закона за съдебната власт, с които се закрива спецправосъдието, според гласуваната програма за работа на депутатите. Във вторник промените бяха одобрени от комисията по конституционни и правни въпроси. Правната комисия в НС подкрепи закриването на спецправосъдието
С тях се предвижда
след закриването на Специализирания наказателен съд първоинстанционните наказателни дела, по които е даден ход на съдебното следствие, да стават подсъдни на Софийския градски съд и разглеждането им продължава от съдебния състав, провел заседанието.
Съдиите от съдебните състави, които не са преназначени в Софийския градски съд, се командироват за участие в разглеждането на делата до приключването на производствата по тях, реши правната комисия на второ четене.
В дневния ред е също
проект на решение за предприемане на действия заради констатирана опасност от настъпване на невъзможност Агенция „Пътна инфраструктура“ да осъществява дейностите по поддържане на републиканската пътна мрежа.