Парламентът прие промени в Закона за военната полиция, с които се прецизира антитерористичното законодателство.
Идеята е да се дадат полицейски правомощия на униформените в Армията, които обаче ще важат само докато трае антитеростичната операция. Така освен Военна полиция, при необходимост по време на акция срещу терористи ще могат да бъдат включени и останалите представители на въоръжените сили.
Стрелят само при необходимост
Военнослужещите ще имат право да ползват оръжие само в случаите на „абсолютна необходимост”, решиха депутатите.
Управляващите обясниха, че военните няма да разполагат с целия набор от полицейски правомощия. Идеята е основно те да могат да задържат на лица до предаването им на органите на полицията, да правят претърсвания и да проверяват самоличността на лица.

БСП: Това е авторитарен режим
БСП, които гласуваха против закона завиха, че подобни правомощия на военните си дават само авторитарните режими.
„Не си позволявайте да създавате структура, овластена да нарушава граждански права и това да произтича от данни, информационни потоци или улики, достояние само на така наречената „Военна полиция“, която е извън обществен контрол“, обърна се към депутатите червения Красимир Янков. Според него премиерът Бойко Борисов стои в основата на тази стратегия за трансформация на Министерство на отбраната, игнорирайки МВР.








