В дневния ред за работа на депутатите е приемането на проект на решение за инвестиционен разход за придобиване на нов тип боен самолет – втори етап.
Вносител на проекторешението е Министерският съвет.
Целите на проекта предвиждат окомплектоване с техника и въоръжение на една авиационна ескадрила многоцелеви изтребители – 16 самолета F-16 Block-70, както и завършване на процеса по изграждане на пълни способности за обслужване и експлоатация на авиационната техника, оборудването, въоръжението и наземните системи, придобивани в рамките на първи и втори етап от проект „Придобиване на нов тип боен самолет“.
Сред целите на проекта са повишаване на способностите за охрана на въздушното пространство и за осигуряване на въздушния суверенитет на България в Интегрираната система за противовъздушна (ПВО) и противоракетна (ПРО) отбрана на НАТО, повишаване на способностите за провеждане на противовъздушни операции, изпълнение на съюзните изисквания по приетите.
Цели за способности и разширяване на приноса на българската страна към колективната отбрана на алианса, разширяване на спектъра от способности на изтребителната авиация, включително способности за нанасяне на прецизни удари по наземни и морски цели и способности за разузнаване от въздух денем и нощем във всякакви метеорологични условия.
Предложението за приемането на проекта за инвестиционен разход се мотивира с промяната в геополитическата среда за сигурност в Европа.
В проекта за Международен договор BU-D-SAD, предложен от американската страна, доставките на вторите 8 броя F-16 Block 70 e предвидено да станат през 2027 година.
В доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че за проекта ще са необходими 1 296 412 185 щатски долара или 2 540 967 882,60 лв. без ДДС. В него се отчита, че са необходими и други допълнителни разходи за заплащане на мита, транспортни разходи и ДДС.
В дневния ред са и законопроекти за изменение и допълнения на Изборния кодекс.
Внесени са три законопроекта, съответно от „БСП за България“, „Възраждане“ и „Демократична България“ (ДБ).
На свое заседание правната комисия одобри на първо четене предложеното от левицата изменение за връщане на хартиените бюлетини според желанието на избирателя.
От ДБ предложиха промени, с които да се повиши прозрачността и сигурността на машинното гласуване.
От ДБ се обявиха „против“ смесения тип гласуване, който предлагат от „БСП за България“ – с хартия и машина.
От „Възраждане“ предлагат съставът на Централната избирателна комисия да отразява пропорционалното разпределение на мандатите и се предлага въвеждане на постоянно видеонаблюдение през целия изборен ден.