Дебатът за конституцията: Сблъсъкът на партиите и критиките на експертите (На живо + Обновява се)

Депутатите гласуват днес промените в конституцията. Като точка втора за днес (6 октомври) в пленарната зала влиза за обсъждане

на първо четене законопроект

за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.

Вносители на законопроекта са Христо Иванов, Бойко Борисов, Делян Пеевски, Атанас Атанасов, Кирил Петков, Мустафа Карадайъ, Десислава Атанасова и група народни представители.

Вчера Комисията по конституционни въпроси в Народното събрание гласува решение, с което предлага на парламента да разгледа в пленарната зала промените в основния закон.

Проектът, който стои пред вас,

си поставя за цел да реши следните въпроси – да постигнем европейския стандарт на независимост на съда. Свързано с това ние трябва да решим проблема за прокуратурата, за това да имаме деполитизирана,

независима, отчетна демократично

и ефективна прокуратура, държавно обвинение. Това заяви Христо Иванов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), като представител на вносителите на предложенията за промени в Конституцията, които днес Народното събрание разглежда на първо четене.

Не, няма война срещу прокуратурата и прокурорите,

има грижа за това държавното обвинение да заеме своята подобаваща роля и да изпълнява своята функция от обществено-политическа значимост за това България да има законност и усещане за законност, заяви Иванов.

Независимост на съда по европейски стандарт,

ефективна и отчетна прокуратура – това са фундаменталните ни задачи, както и намиране на правилното решение при разглеждане на модела на служебните кабинети, така че да не позволяваме възникването на подобни президентски режими на управление на държавата, обобщи той.

Имаме конкретни текстове, които са покана за дебат

и искам да благодаря на комисията по конституционни въпроси за проведените дискусии, каза Иванов. Надявам се, след като днес мине прагът на първото четене и Народното събрание се ангажира, че Конституцията наистина ще бъде променена в тези посоки, ще започне работа по уточняване на текстове, допълни той.

В началото на дебата не беше прието предложението

на „БСП за България“ дебатите по промените в Конституцията да се предават пряко по БНТ и БНР. Наистина ли искате да скриете дебата за българската Конституция от българските граждани, попита заместник-председателят на парламентарната група (ПГ) на левицата Георги Свиленски и призова депутатите: „Хора, осъзнайте се, цяла България сега вази гледа“.

ДПС ще се съобрази с критики към проекта за Конституция

ДПС ще се съобрази с критики към законопроекта за промени в Конституцията. Това заяви от парламентарната трибуна Хамид Хамид, заместник-председател на парламентарната група на ДПС, при обсъждането на

законопроекта за промени в Конституцията.

Хамид посочи, че това е общ проект за промени на три парламентарни групи. Той каза, че проектът за реформа на Конституцията на ДПС е бил представен още февруари 2022 г. в рамките на 48-ото Народно събрание, но тогава не е събрал необходимите подписи, за да бъде внесен в деловодството на парламента.

Нашият проект беше концентриран

основно върху предложения към глава шеста от Конституцията на Република България. Смятаме, че тези предложения по никакъв начин не променят начина на функциониране и разделение на властите и са изцяло от компетенциите на Обикновено народно събрание, обясни Хамид.

По думите му и по сега действащите разпоредби решенията се взимат самостоятелно от двете колегии във Висшия съдебен съвет. Според него това не е „разпарчетосване“, не е капсулиране, а е даване на

по-голяма автономия на двете колегии.

Хамид заяви, че когато се променя една система, трябва да се вземат под внимание и критиките от самата система. Съгласни сме с част от критиките на представителите на съдебната система и ще се съобразим с тях. Основателни са и голяма част от критиките на научната общност, добави Хамид и посочи, че много внимателно ще бъдат прецизирани текстовете, за които има съмнение, че навлизат в компетенциите на Велико народно събрание.

Той посочи, че биха

включили предложения и от опозицията.

Относно въвеждането на механизма на индивидуалната конституционна жалба, се стига до спорове предвид въпросите, свързани с прилагането на този механизъм, отбеляза още Хамид.

Нинова: Конституционна реформа на думи, а по

същество – абсолютна юридическа неграмотност

Конституционна реформа на думи, а по същество – абсолютна юридическа неграмотност, която ще вкара и съдебната система, и структурите на държавните институции в още по-голям хаос, нито един глас от „БСП за България“, заяви Корнелия Нинова при дебата по промените в основния закон, които

парламентът обсъжда на първо четене.

Това, което предлагате, няма елемент на обществен договор, защото нито една професионална, гражданска структура не го подкрепя. Защо се гаврите с Конституцията, попита от парламентарната трибуна лидерът на парламентарната група (ПГ) на „БСП за България“ Корнелия Нинова. Това, което предлагате, е политическа нищета, изтъкна тя.

По думите ѝ днес се случва абсолютен

прецедент, откакто съществува Народното събрание (НС) в България, защото са се чули близо 50 отрицателни становища по този законопроект и нито едно положително от професионалните гилдии. Не го подкрепя и нито една гражданска структура, добави Нинова.

Докладът на Комисията по конституционни въпроси е „предварителна осъдителна присъда, преди да е влязъл обвиняемият, той ви отряза главите“, коментира още лидерът на БСП. Изненадана съм, продължи Нинова, че председателят на комисията Радомир Чолаков в доклада се позовава на една концепция „резон дета“,

която е т.нар реалистка школа

в международното право и означава защита и отстояване на националния интерес. Да се позовавате на защита на националния интерес е подигравка с тежестта на българското НС – не защита, а посегателство на националния интерес, е текстът, който позволява двойно гражданство за висши държавни постове, изтъкна политикът. Никога няма да подкрепим висши държавни постове да се заемат от хора с двойно гражданство, категорична е Нинова.

Никой не споменава, че сменяте

националния празник, текстът е в проекта, един от вносителите поне да излезе и да каже, че между двете четения ще бъде оттеглено, такива подсказки се чуха от Борисов, къде е, да дойде и да каже, продължи тя. Това също е посегателство върху националния суверенитет, обясни председателят на групата на левицата.

За служебното правителство – тръгнахте с голямата кошница да ограничите такъв кабинет, водени от обективни причини, но приключвате с празни ръце, защото предлагате само служебният премиер да бъде избиран между ръководителите на

Българската народна банка (БНБ),

Конституционния съд и Сметна палата, посочи Нинова. И разясни, че работата на един служебен кабинет зависи само от неговите правомощия, а там няма предложения. Истинското решение е да бъде записано, че правомощията на служебния кабинет се определят със специален закон за служебния кабинет, предложи лидерът на БСП.

По думите ѝ авторите на законопроекта

тръгват с фалстарт и по отношение на съдебната реформа, защото предлагат неща, които са от компетенцията на Великото Народно събрание (ВНС). С какви претенции тръгвате, че правите промени в Конституцията, след като тръгвате с нарушаване на основния закон на страната – приемате поправки, които са тема на ВНС, някои от тях вероятно ще бъдат оспорени пред Конституционния съд,

обърна се към авторите на проекта Нинова.

Кое предложение решава темата „справедливост“ в българското правосъдие, тези предложения са поредният опит да се овладее съдебната система, заключи тя.

Съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ

Атанас Атанасов обясни, че това е рамка, върху която трябва да се дискутира. Добре е, че има различни мнения на отделните гилдии, смята той. Когато обсъждаме прокуратурата, да имаме предвид, че една администрация, създадена веднъж, се занимава да доказва ползата от нейното съществуване, посочи Атанасов.

С настоящите изменения се опитваме

да гарантираме, че българската държава ще работи за националния интерес, като осигурим независимостта на съда, в същото време да има отчетност на българската прокуратура, добави Никола Минчев от ПП-ДБ.

„Възраждане“: Няма да участваме в тази поредна

симулативна конституционна реформа

Отново имаме едно дежа вю, отново сърцевината на предлаганите конституционни промени е съсредоточена на съдебната власт като се цели едно продължаващо овладяване и парцелиране на

ръководните постове в съдебната система,

заяви заместник-председателят на парламентарната група (ПГ) на „Възраждане“ Петър Петров при дебата по първото четене на предложените промени в Конституцията. „Именно затова ние от „Възраждане“ няма да участваме в тази поредна симулативна конституционна реформа. Защо? Защото това е Конституция, а това, което

е предложено тук е деструкция“, добави той.

Преди това Петров постави въпроса какво точно са донесли последните конституционни промени през 2015 г. по модела „ГЕРБ и ортаци“, с техния министър на правосъдието Христо Иванов, съсредоточени в съдебна власт и дали са създали, според мотивите, „независим и ефективен Висш съдебен съвет (ВСС), ползващ се с доверието на обществото“ и дали са осигурили превенция на

конфликтите на интереси и конфликтите с влияние.

„Нищо подобно, промените тогава през 2015 г. по модела „ГЕРБ и ортаци“ единствено парцелираха съдебната власт с цел нейното овладяване чрез поръчкови и лобистки назначения, командироване и тъй нататък, и създадоха пречки за извършване на реален и ефективен текущ контрол върху нейната дейност, с което бетонираха възможностите за произвол, корупция и безнаказаност сред магистратите в съдебната системата“, коментира Петров.

Той посочи, че в предложените сега

промени има текстове, които могат да се тълкуват като национално предателство, даващи възможност лица с двойно гражданство да заемат най-висшите държавни постове, както и текстове, които „преобръщат с главата надолу“ досегашната формула на контрол между властите, като например текстовете, дерогиращи

досегашната роля на президента

като балансьор между трите власти по отношение на председателите на върховните съдилища. „Не на последно място и текстове, които създават опасно, но целено разделение и противопоставяне в българското общество, като промяната на националния ни празник от 3 март на 4 юли“, коментира Петър Петров.

От „Възраждане“ не бяхме потърсени

за диалог, за преговори, за становище или за евентуално подкрепа на така популяризираните промени сред обществеността преди тяхното внасяне, посочи той. По думите му това показва, че философията, която следва „сглобката – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС“, е едно продължаване на противопоставянето и деленето в обществено-политическия хоризонт на България, от което осмислят своето съществуване.

Вижте още:

- реклама -
error: Съдържанието е защитено