Дебатите за вота на недоверие приключиха. Депутатите ще гласуват вота на недоверие в 19:10 ч. в сряда вечер.
Дебатите в НС: Ще оцелее ли кабинетът „Петков“?
Започна извънредното заседание на Народното събрание заради поискания от ГЕРБ-СДС вот на недоверие към правителството на Кирил Петков с мотив – провал във финансово-икономическата политика.
Заседанието започна с регистрацията на 195 депутати в пленарна зала. Председател на заседанието е Мирослав Иванов от ПП, който започна пленарния ден с призив за уважение в залата, спазване на добрия тон и избягване на физически сблъсци между депутатите.
Декларацията
„Да променяш, да реформираш, да се бориш с корупцията, да защитаваш честта и достойнството, са качества, които трябва да са подплатени с дела, а не с фалшиви фрази. Илюзия за промяна, която носи със себе си единствено разочарование. Докато отсреща крещят, че съм и че сме част от мафията е редно да се опрем единствено на фактите, за да може българското общество да си създадат собствената си теза. Всеки един от нас в тази сграда е изпратен да служи на обществото. Напоследък като говорим свободно и се придържаме към фактите, сме част от мафията. Изведнъж и президентът от вчера е част от мафията, изведнъж и той е ГЕРБ и ДПС. Защо ли – защото е свободен, независим и казва истината. Понеже грозната истина не се харесва на Кирил Петков и Асен Василев, затова и президентът е част от мафията“, заяви Балабанов от трибуната.
„Тези днес, които стоят на последния ред (независимите депутати, отцепили се от ИТН – бел. ред.), предадоха България, а не Слави Трифонов, мен, Тошко Йорданов или останалите“, посочи той. „Няма нищо по-велико, когато си на страна на истината“, завърши Балабанов.
Мотивите
От ПГ на ГЕРБ-СДС взе думата депутата Кирил Ананиев, който обясни финансово-икономическите мотиви за вота на недоверие: рекордна инфлация след фалита на България 1996-1997 г., като инфлацията при храните е 23%, а България е първенец по ръст на потребителските цени в ЕС, обясни Ананиев. „Към момента планираният дефицит е 3,2% от БВП, с актуализацията това ще бъде превишено“, прогнозира финансистът.
Бившият финансов министър Кирил Ананиев представи мотивите на вносителите на вота на недоверие от ГЕРБ-СДС за провал във финансовата и икономическата политика.
„Липсата на управленска програма е симптом за управленска немощ. Краткосрочният популизъм се превръща в основен инструмен на това управление“, каза той, като допълни, че заради некомпетентността на управляващите населението прогресивно обеднява.
„Ще се задълбочават неравенствата и противопоставянето, заключи Ананиев. И прогнозира, че наесен ще има фалити и цели на общини.
Дългът се управлява некомпетентно и неадекватно, плащанията по лихвите ще бъдат по-високи, констатира бившият финансов министър, като беше категоричен, че за първи той ще надхвърли 10 милиарда лева до края на 2022 г.
„За 9 месеца ни се предлага шеста макроикономическа прогноза. За съжаление, и тя не е достоверна, актуална и вярна. Това показва липса на капацитет не само за средносрочно, но и за краткосрочно планиране. Надценен икономически растеж, подценена инфлация, висок бюджетен дефицит, огромен и заробващ държавен дълг, отрицателна текуща сметка за първото тримесечие, както и нереалистично понижаване на безработицата от 4,5 процента и критичен размер на фискалния резерв“, формулира мотивите за вота депутатът от ГЕРБ.
Ананиев посочи още сред мотивите за провала на кабинета, че инфлацията е нараснала с 15,6 на сто, което я прави рекордна след 1996. Само при храната инфлацията е над 23%. До края на годината ще надхвърли 13 на сто на годишна база, прогнозира финансистът.
Най-засегнати от ръста на цените са пенсионерите и нискодоходните групи, отбеляза Ананиев.
И предупреди, че ЕК предстои да вземе решение за процедура за прекомерен дефицит срещу България., защото не спазваме ограниченита за публичните финанси при горна граница на дефицит от 3% от БВП, ние планираме 4,1%.
Разпределението
Подкрепа за вота изразиха опозиционните партии: „Има такъв народ“, ДПС и „Възраждане“. Гласуването трябва да се проведе не по-рано от 24 часа след края на дебатите днес. Засега на управляващите не им достигат гласовете за отхвърляне на вота, но при самото гласуване в залата конфигурацията може да се промени.
ГЕРБ, които са вносители на вота, имат 67 депутати. Против правителството са също и от ДПС, ИТН и „Възраждане“, или общо 125 гласа.
Управляващите събират общо 115 гласа – „Продължаваме промяната“, БСП, „Демократична България“ и шестимата независими, отцепили се от ИТН.
Очаквайте подробности!
Още по темата:
- Цонев: Кабинетът „Петков“ е нагъл и некомпетентен – Flashnews
- Водни оръдия разположи жандармерията край НС (Снимка) – Flashnews
- Тошко Йорданов: Някои от колегите спряха да вдигат на Киро – Flashnews
- Никола Минчев отново ще се кандидатира за председател на парламента – Flashnews
- Асен Василев: От съвестта на шест човека зависи вотът на недоверие да не успее – Flashnews
- Андрей Гюров: Не сме разговаряли за втори вариант на кабинета – Flashnews
- Костадин Ангелов: Това правителство се провали и е най-добре да си ходи (Видео) – Flashnews
- Проф. Киров: Радев е готов с нов служебен кабинет – Flashnews
- Кирил Петков блокиран у дома, 11 протеста днес (Къде и кога?) – Flashnews
- Вот на недоверие: Днес започват дебатите, гласуването може и в четвъртък – Flashnews
- 3 варианта за избори: Ще падне ли кабинета? – Flashnews