Марин Чилич
Снимка: twitter.com/rolandgarros

Чилич влезе в историята с епичен успех над Рубльов

Марин Чилич надви в епичен сблъсък Андрей Рубльов и се класира за полуфинал на Ролан Гарос. Балканецът спечели след 5-7, 6-3, 6-4, 3-6, 7-6(2) на корт „Филип Шатрие“.  Двубоят продължи четири часа и 10 минути.

Така той стана първият хърватин, стигал полуфинал на всички турнири от Големия шлем. И едва петият активен тенисист с подобно постижение. Другите са Роджър Федерер, Рафаел Надал, Новак Джокович и Анди Мъри. Всички други са били номер едно в световната ранглиста. Най-големият успех на 33-годишния Чилич досега е титлата на US Open от 2014 г.

Чилич реализира 33 аса и 88 уинъра. Следващият му съперник ще е от северна Европа – Каспер Рууд или Холгер Руне.

Рубльов спаси мачпойнт при 4-5 в петия сет. Той изравни и дори пропусна точка за пробив при 5-5. В тайбрека руснакът поведе с 2:1, но след това загуби следващите девет точки. Така неговото чакане за полуфинал в Големия шлем продължава. Той обаче си спечели поздравления от зрителите и от Чилич за това, че му даде точка, която съдията му присъди погрешно.