Челси, Шампионска лига

Челси отново е футболният крал на Европа

Челси спечели финала на Шампионската лига срещу Манчестър Сити и е новият крал на футболна Европа. Сините от Лондон взеха с 1:0 двубоя в Порто. Така те са за втори път на върха след 2012-а, когато триумфираха в Мюнхен. Единственият гол във финала вкара Кай Хаверц, за когото това беше първо попадение в турнира.

Успехът е сладък реванш за Томас Тухел, който преди пет месеца изведе ПСЖ до финала срещу Байерн. Той обаче беше уволнен, по-късно и Челси уволни Франк Лампард и взе Тухел. Тимът на Тухел се защитаваше отлично и взе трета победа срещу Манчестър Сити за период от месец и половина. Сити всъщност нямаше чисто голове положение. А в края се превърна в Уимбълдън, изсипвайки постоянно топката към наказателното поле. Пеп Гуардиола загуби първия си финал от 2011-а насам.

Иначе Челси имаше няколко отлично положения през първото полувреме. Вернер изпусна две, но Хаверц не го направи в 42-ата минута. Той беше изведен по великолепен начин от Маунт, изпревари Едерсон и прати топката в празната врата. Това беше и едва вторият и последен точен удар за отбора му. Сити пък завърши само с един точен удар.

„Не знам какво да кажа, наистина не знам. Дълго време чаках за този момент – 15 години. Сега искам да благодаря на всички – на семейството ми, на родителите ми, на баба ми и на приятелката ми“, заяви щастливият Хаверц.