Челси - Айнтрахт

Челси е на финал в Лига Европа след дузпи срещу Айнтрахт

Челси се класира за финала в Лига Европа, след като победи Айнтрахт с 4:3 след изпълнение на дузпи. В редовното време мачът завърши 1:1, както и първият двубой във Франкфурт. На финала в Баку на 29 май сините ще играят с Арсенал. Тимът на Унай Емери отстрани Валенсия с общ резултат 7:3.

Това ще е вторият изцяло английски финал в Европа този сезон. Трофея от Шампионската лига ще си оспорват Ливърпул и Тотнъм. Англия вече има един финал в турнира за Купата на УЕФА – през 1972-а година.

Вторият полуфинал в Лига Европа всъщност показа единственото, което липсваше в драматичните полуфинали от Шампионската лига.

Челси откри в 28-а минута. Рубен Лофтъс-Чийк бе изведен и с лекота преодоля Трап за 1:0. Орлите играха по-добре през второто полувреме, може би вдъхновени и от ранния гол. Той бе дело на Лука Йович в 49-а минута. Айнтрахт имаше шанс дори да поведе с 2:1, но Давид Луиз изчисти от голлинията. Така се стигна до 1:1 в редовното време и продължения. В тях домакините бяха по-активни, но без резултат.

Сблъсъкът между Трап и Аспиликуета
Спорно отменен гол за Челси в 117-а минута

В 117-а минута изглеждаше, че сините са на финал. Сезар Аспиликуета прати топката в мрежата, но реферът отмени гола. Причината – побутване от страна на защитника срещу вратаря Кевин Трап. Макар че Аспиликуета не направи нищо нередно – Трап улови топката след центриране на Азар, но при падането си я удари в рамото на испанеца. ВАР в Лига Европа обаче ще има само на финала. На четвъртфинала Айнтрахт също спечели от липсата на ВАР – първият гол срещу Бенфика за победата с 2:0 дойде от положение на засада.

Как се развиха дузпите

Лондончани вече загубиха трофей през сезона след изпълнение на дузпи. Това се случи след 0:0 срещу Манчестър Сити във финала за Карабао Къп. Тогава изпуснаха Давид Луиз и Жоржиньо. Сега обаче те не го направиха.

Алер вкара първи за Айнтрахт, после Баркли изравни за Челси – 1:1. После Йович повтори упражнението и за трети път в двата мача преодоля Кепа. А пък Кевин Трап спаси удара на Аспиликуета за сините. Де Гузман направи 1:3, но Жоржиньо вкара за 2:3. После дойде пропуск и за тима от Франкфурт – дело на Мартин Хинтерегер. Той би право в Кепа и вратаят улови. Давид Луиз изравни – 3:3. Орлите направиха още един пропуск – влезлият в 118-а минута Гонсало Пасиенсиа не успя – Кепа отново спаси. А Еден Азар с лекота вкара, за да прати Челси на финал. При това с може би последния си удар по топката на „Стамфорд Бридж“.