Челси

Челси спечели Лига Европа с 4:1 над Арсенал

Челси спечели Лига Европа, след като победи Арсенал с 4:1 в Баку. Това бе шеста купа от европейските турните за сините от Лондон. При това от седем участия на финал. И първи трофей в кариерата на мениджъра на тима Маурицио Сари. Колегата му Унай Емери пък загуби за първи път финал. Досега той имаше три спечелени със Севиля.

Всичките голове паднаха през второто полувреме.

Арсенал започна по-добре финала и контролираше събитията на терена в първия половин час. Сините обаче завършиха по-силно първата част и Жиру имаше шанс да открие резултата. Но не успя да преодолее Чех.

Челси се развихри след почивката

Жиру обаче много бързо се поправи. Емерсон центрира отляво, Жиру изпревари Косшелни и заби топката с глава в долния ъгъл на вратата. 1:0 за сините и 11 гол за френския нападател в Лига Европа този сезон. И гол, който той не отпразнува бурно от уважение към бившия си тим.

Десетина минути по-късно тимът на Маурицио Сари поведе с 2:0. Ковачич проби отляво и намери Азар. Той влезе в наказателното поле и пусна към Педро. А той с лекота вкара за втори път топката в мрежата на Арсенал.

Само 4 минути по-късно отборът от Западен Лондон водеше с 3:0. Ковачич се разходи между артилеристите, падна пред наказателното поле, но Педро овладя. Испанецът пусна към Жиру, който обаче беше съборен от Мейтланд-Найлс. Дузпа, която Азар с лекота превърна в гол.

Арсенал връща надеждата

Унай Емери реагира като пусна в игра Гуендузи и Иуоби на местата на Монреал и Торейра. И това даде резултат. С първото си действие Иуоби изкара жълт картон на Кристенсен. А от последвалия свободен удар и разбъркване Иуоби върна един гол. Изключително красиво попадение от воле от границата на наказателното поле за 3:1.

Челси - Арсенал
Азар бележи четвъртия гол за сините
Азар бележи още веднъж

Надеждата за артилеристите обаче живя кратко. Голът на Иуоби падна в 69-а минута, три по-късно Челси поведе с 4:1. Азар отне топката в средата, комбинира с Жиру, който му върна. И белгиецът с лекота вкара втория си гол във финала. Две минути по-късно Азар имаше шанс и за хеттрик. Отново Жиру го изведе на добра позиция, но Чех спаси удара му.

В 79-a минута резервата Вилиан също имаше шанс за пети гол. И отново Чех спаси по отличен начин. После Аспиликуета бе близо до попадение, но не уцели вратата.

В следващите минути Арсенал имаше два шанса да върне още едно попадение. Първо обаче Кепа спаси шута на Лаказет, а после Уилък не уцели вратата.

Три минути преди края Азар бе сменен от Запакоста. И, ако това наистина е последният му мач за Челси, преди да подпише с Реал Мадрид, той беше забележителен.

Последният мач на Чех

Двубоят бе последен в кариерата на вратаря Петер Чех. Направил име в Челси, той изкара последните два сезона в Арсенал. Логично, той бе поздравен и от двата тима след края на двубоя. Очаква се Чех да заеме ръководна позиция при сините съвсем скоро.