Часове до раздаване на „Оскарите“. Ето и номинираните

89-та церемония по връчването на наградите „Оскар“ ще се състои в Лос Анджелис тази вечер. Стотици артисти ще се съберат на едно място в очакване на най-големия приз в киноиндустрията.

На тазгодишната церемония по червения килим ще мине и българин – Теодор Ушев, чиято лента „Сляпата Вайша” е номинирана в категорията „Най-добър късометражен анимационен филм“.

Анализаторите предричат тази церемония да е най-политизираната в историята на наградите на Американската филмова академия. Очаква се най-много статуетки да грабне мюзикълът „Ла Ла Ленд“, който има цели 14 номинации.

Събитието на живо ще могат да гледат жителите на 225 страни от цял свят.

Ето и кои са номинираните:

Най-добър филм

„Първи контакт“ (Arrival)

„Прегради“ (Fences)

„Възражение по съвест“ (Hacksaw Ridge)

„На всяка цена“ (Hell or High Water)

„Скрити числа“ (Hidden Figures)

„Ла Ла Ленд“

„Лъв“ (Lion)

„Манчестър край морето“ (Manchester by the Sea)

„Лунна светлина“ (Moonlight)

Най-добър режисьор

Денис Вилньов, „Пристигане“

Мел Гибсън, „Възражение по съвест“

Деймиън Чазел, „Ла Ла Ленд“

Кенет Лонерган, „Манчестър от морето“

Бари Дженкинс, „Лунна светлина“

Най-добър актьор

Кейси Афлек, „Манчестър от морето“

Андрю Гарфийлд, „Възражение по съвест“

Райън Гослинг, „Ла Ла Ленд“

Виго Мортенсен, „Капитан Фантастик“

Дензъл Уошингтън, „Прегради“

Най-добра актриса

Изабел Юпер, „Тя“

Рут Нега, „Обичане“

Натали Портман, „Джаки“

Ема Стоун, „Ла Ла Ленд“

Мерил Стрийп, „Флоренция Фостър Дженкинс“

Най-добър поддържащ актьор

Махершала Али, „Лунна светлина“

Джеф Бриджис, „На всяка цена“

Лукас Хеджис, „Манчестър край морето“

Дев Пател, „Лъв“

Майкъл Шанън, „Нощните животни“

Най-добра поддържаща актриса

Виола Дейвис, „Прегради“

Наоми Харис, „Лунна светлина“

Никол Кидман, „Лъв“

Октавия Спенсър, „Скрити числа“

Мишел Уилямс, „Манчестър край морето“

Най-добър чуждоезичен филм:

„Човек на име Уве“, Швеция

„Моя земя“, Дания

„Продавачът“, Иран

„Танна“, Австралия

„Тони Ердман“, Германия

Най-добра анимация

„Кубо и пътят на самурая“

„Моана“

„Животът ми като Тиквичка“

„Червената костенурка“

„Зоотрополис“

Най-добър документален филм

„Огън в морето“

„Аз не съм твоят негър“

Животът, анимиран“

„Произведено в Америка“

„13“

Най-добър оригинален сценарий

„На всяка цена“ – Тейлър Шеридън

„Ла Ла Ленд“ – Деймиън Чазел

„Омар“ – Йоргос Лантимос и Ефтимис Филипу

„Манчестър край морето“ – Кенет Лонерган

„Жените на 20-ти век“ – Майк Майлс

Най-добър адаптиран сценарий

„Пристигане“ – Ерик Хайсерер

„Прегради“ – Огъст Уилсън

„Скрити числа“ – Алисън Шрьодер и Теодор Мелфи

„Лъв“ – Лука Дейвис

„Лунна светлина“ – Бари Дженкинс и Тейръл Алвин Маккрейни

Най-добра кинематография:

„Пристигане“ – Брадфорд Юнг

„Ла Ла Ленд“ – Линус Сандгрен

„Лъв“ – Грег Фрейзър

„Лунна светлина“ – Джеймс Лакстън

„Тишина“ – Родриго Прието

Най-добра оригинална песен:

„Аudition“ от „Ла Ла Ленд“

„Can’t Stop the Feeling!“ от „Тролчета“

„City of Stars“ от „Ла Ла Ленд“

„The Empty Chair“ от „Историята на Джеймс Фоли“

„How Far I’ll Go“ от „Моана“

Най-добри визуални ефекти:

„Дийуотър Хърайзън“

„Доктор Стрейндж“

„Книга за джунглата“

„Кубо и пътя на самурая“

„Rogue One: История от Междузвездни войни“

Късометражен анимационен филм

„Сляпата Вайша“ (Blind Vaysha)

„Време назаем“ (Borrowed Time)

„Крушов сайдер и цигари“ (Pear Cider and Cigarettes)

„Перла“ (Pearl)

„Гайдар“ (Piper)