Посещението на генералният секретар на НАТО у нас е по моя покана, която е направена много преди да стане ясно, че руският премиер Медведев ще има визита у нас. Това заяви премиера Бойко Борисов след срещата му с Йенс Столтенберг.
Той бе категоричен, че по време на разговорите с шефа на Алианса не са засягани енергийни въпроси.
Но, двамата са обсъдили темата за руските ракети и военните учения в Черно море
„Винаги съм бил против военните учения в акваторията на Черно море. Да, трябва да се охраняваме, но България е от страните, които има развит туризъм. 10-15% от БВП на страната идват от туризма. Не искам докато се пекат туристите на плажа да гледат като идват военни кораби и катери“, коментира Борисов след срещата.
Затова двамата със Столтенберг са се разбрали да се използва максимално силата на дипломацията.
„България не е троянският кон на Русия в НАТО, ние сме най-дисциплинираните и лоялни членове на Алианса“, категоричен бе премиера.
Той обясни, че България иска и търси диалог с Русия. „Но в същото време трябва да сме максимално силни, за да можем да сме с превес в разговора. Затова се обединихме около идеята максимално да използваме връзките си да не влизаме в надпревара с въоръжението и с чудовищните ракети. Говорихме за Косово и Сърбия, Афганистан. И това, че парламентът взе решение за модернизиране на армията, за нов многоцелеви самолет, за кораби, за бронирани машини, изважда България на съвсем различно ниво в НАТО. Ние сме надежда и можеща да води сериозни военни действия държава. Дай Боже да не се наложи – влагам цялото си сърце и душа да помагам в тази сфера“, заяви министър-председателя.
Столтенберг: Трябва да бъдем подготвени за свят, в който Русия може да разположи своите ракети навсякъде
Генералният секретар на НАТО коментира темата с нарушаването на Русия на договора за използване на ракети с малък и среден обсег. „Ние не искаме да има нова Студена война, затова призоваваме Русия да спазва този договор. Защото ракетите, които разполага Русия, може да достигнат европейските градове и да бъдат използвани във въоръжен конфликт. Но трябва да бъдем подготвени и за свят без този договор – свят, в който Русия може да разполага своите ракети“, коментира Столтенберг.
Той посочи, че в такъв несигурен свят трябва да се инвестира повече в сигурност.
„Затова приветствам, че България е започнала да инвестира повече в отбрана. Също така страната заяви готовност да отчита ясно всички разходи и да достигне 2% от БВП за отбрана. Така че ние ще продължим да идваме в България като ангажиран и лоялен съюзник“, коментира още шефът на НАТО.