Премиите в борбата
Снимка: facebook.com/wrestling.bulgaria/

Борбата раздаде огромни премии, но само на трима

С колосални премии се похвалиха от борбата. Спонсорът Гриша Ганчев, чрез своята компания „Литекс“, награди трима борци. Те спечелиха медали на европейското и световното първенство тази година.  Любопитно е обаче, че всъщност общо десетима борци спечелиха медали тази година, но премиите са само за тези в класическия стил. Той е и любимият на Гриша Ганчев.

Най-голям бонус – 190 000 лв. – получи Кирил Милов. Милов стана европейски шампион и световен вицешампион в кат. 97 кг. Държавната премия за тези му постижения в борбата е общо 55 000 лв. (20 000 за златото и 35 000 за среброто). „Не очаквах такава голяма награда. Благодаря, че има такива хора, които да помагат на българския спорт, за да можем ние да продължаваме да сбъдваме мечтите си!“, каза Милов.

Едмонд Назарян (кат. 60 кг) получи 150 000 лева за спечелените три медала през 2022 г. Той има евротитла за юноши и сребро на европейското и световното за мъже. Айк Мнацаканян (кат. 77 кг) получи 35 000 лв. за бронза от европейското първенство.

Без премии остават седемте медалисти на България от европейското първенство в Будапеща в свободния стил. Там медали при мъжете взеха Ахмед Батаев (сребро), Георги Вангелов и Рамазан Разаманов (бронз). При жените Тайбе Юсеин стана шампионка, Миглена Селишка и Евелина Николова взеха сребро, Юлияна Янева – бронз.

Президентът на федерацията Христо Маринов обаче ги похвали. „За нас беше една много успешна година. На европейското първенство спечелихме 10 медала, което не се бе случвало повече от 30 години, а на световното имахме два финала в олимпийски категории, което е обнадеждаващо. Имаме и много млади момчета с потенциал за олимпийски квоти и медали“, каза той.