Бизнесът ще внася работници от Индия

Бизнесът ще внася работници от Индия след подписване на Споразумение за партньорство за миграция и мобилност. Това съобщиха от Българската търговско-промишлена палата.

България не може да пребори проблема с недостига на квалифицирана работна сила от години. Сред най-засегнатите сектори са строителството, туризма, фармацевтичната промишленост, транспорта и логистиката.

От Търговско-промишлената палата гледат на партньорството с Индия като на добра възможност, която

ще бъде осигурена с подписването на споразумение

за партньорство за миграция и мобилност.

Документът трябва да регламентира улеснен достъп до българския трудов пазар. Перспективите пред това сътрудничество ще бъдат тема на дискусия, организирана съвместно с Индийско-българската бизнес камара.

От Българската търговско-промишлена палата уточняват, че до 2025 година Индия ще разполага с

една пета от световното население в трудоспособна възраст.

Това ще превърне страната в най-големия доставчик на квалифицирана работна сила в света.

Бизнесът отдавна алармира, че реално има недостиг на работници в почти всички сектори. И настоява за „внос от чужбина“. За целта обаче трябва и облекчаване на условията. Преди месец, шефката на Българската конфедерация по заетостта Надя Василева посочи:

По думите ѝ е необходимо

снижаване на изискванията към работодателите,

тъй като в момента има повече от 17 различни точки, които те трябва да спазят за внос на кадри.

„Тази процедура трябва да бъде по някакъв начин подпомогната от държавата, за да може да се случва по-бързо“, подчерта още Надя Василева.

Според проучване за нуждата от работна ръка на Института за пазарна икономика за летния сезон се очаква недостиг на десетки хиляди работници.

- реклама -
error: Съдържанието е защитено