В Молдова българското гражданство се продава като картоф на пазара.
Това призна пред бТВ бесарабски българин, който преди 20 години се е съгласил да го запишат румънец, защото искал да получи по-бързо задграничен паспорт.
Петър Попов не се срамува да признае как започва неговата битка за документ за самоличност, с който може да пътува в чужбина. „Трябваше ми срочно да си получа задграничен паспорт. Сложиха ми условие, че трябва да покажа като документ. И казаха: Ако не, ще те запишем не Петър, а Петро. Аз съм записан Петро, те мен ме броят за румънец”, разказва той.
По-късно българинът скъсва молдовския си паспорт, в който пише, че е румънец, и 7 години чака, за да получи българско гражданство. „Има си време за хора, които купуват гражданство, има си и време за хора, които получават. Аз на никого не плащам, аз не съм интересен”, категоричен е той.
Попов отказва да участва в корупционната схема на Агенцията на българите в чужбина, познава лично корумпираните, но не смята, че е необходимо да подаде сигнал в прокуратурата срещу тях. „Има си корумпирани хора в Молдова, които са свързани с Агенцията за българите в чужбина. В Молдова се даваше гражданство и се продаваше гражданство. Мисля, че 70% от гражданството се продаде, 1000 евро беше цената в първите години”, каза Петър.
Българска диаспора в Република Молдова се e образувала преди около 200 години и днес по неофициални данни наброява около 90 хиляди души.
От тях 30 хиляди вече притежават наши паспорти. Според Петър Попов служителите на Агенцията за българите в чужбина нарочно са контактували само с една от местните организации, която да събира кандидатите за документи. „Стигнахме до такъв позорен факт, когато Агенцията за българите в чужбина идва в Кишинев да определя произхода, но нито посланикът, нито консулът им дават възможност, или те не искаха да го направят в държавна институция, официално в консулството или в посолството”, допълва той.
„На мен ми се ревеше. Къде беше посланикът, къде беше консулът? България, такава красива държава, продаваме си гражданството, като че продаваме картоф на пазара”, каза още Петър Попов.
Бесарабският българин е наясно не само как се продават паспорти, но и как се купуват гласове на изборите. „Няма смисъл политическите партии да купуват гласове от Молдова, да дават пари да се позорят. От 30 хиляди може би най-малко 25 са си купили паспорти, тях не ги интересува България, те никога няма да гласуват”, заявява още той.
В Тараклия живее компактно българско население. В града се намира Тараклийският държавен университет „Григорий Цамблак”, открит на 1 октомври 2004 г. Формално висшето учебно заведение е част от образователната система на Република Молдова и е финансиран от молдовската държава, а нашата страна изплаща стипендии на студенти и докторанти. На практика това е първият университет на българска общност в чужбина, но вече години наред няма необходимата акредитация. През последните години данните за завършилите студенти варират от 300 до 80. Голяма част от тях са българи, но има и много гагаузи.