Белгия - Англия

Белгия взе с лекота бронзовите медали на Мондиала

Белгия спечели третото място на Мондиал 2018-а и записа най-силното класиране в историята си. В малкия финал червените дяволи се справиха с лекота с Англия с 2:0. Головете вкараха Тома Мюние в началото и Еден Азар в края. Това бе втори успех за белгийците над англичаните на финалите след успеха с 1:0 в групата.

Предишното върхово постижение на червените дяволи бе четвъртото място през 1986 година. Англия пък за втори път завърши на четвърто място след 1990 година.

Мечтано начало за Белгия

Срещата на стадион „Крестовски“ в Санкт Петербург започна по мечтан начин за тима на Роберто Мартинес. Белгия откри резултата още в четвъртата минута. Завърналият се след наказание Тома Мюние се озова на чиста позиция в наказателното поле на Англия и с крак засече центриране отляво на Насер Шадли за 1:0. Мюние стана десетият различен играч, разписал се за тима на Мондиал 2018. Така белгийците изравниха постижението на Франция (1982) и Италия (1990).

Голът стъписа англичаните, които в объркването си дадоха още две чисти възможности на съперника. И в двата случая Кевин де Бройне изведе Ромелу Лукаку, но той не успя да овладее топката и я подаряваше на Пикфорд. От своя страна англичаните така и не успяха да създадат по-сериозни опасности пред вратата на Тибо Куртоа.

Азар бе неуловим за играчите в червено

Натиск на Англия, втори гол за Белгия

След островитяните видимо вдигнаха оборотите и на няколко пъти бяха близо до изравняване на резултата. Смените на мениджъра Гарет Саутгейт също допринесоха за това. Белгия разчиташе на контраатаки и след като пропиля две-три добри възможности, най-накрая стигна до гол. Той бе дело на капитана Еден Азар, оформил крайното 2:0. Това беше трето попадение за капитана на тима в Русия. Азар има и четири асистенции, с което изравни постижението на Ян Колеманс от 1996-а. Тогава Колеманс също имаше участие в седем гола за червените дяволи.