Баскетболистите сензационно победиха Франция

България - Франция

Националният отбор по баскетбол сензационно победи Франция в световните квалификации. Тимът, воден от Любомир Минчев, нанесе първо поражение на европейския шампион от 2013-а. Българите спечелиха със 74:68 пред 3000 души в зала „Арена Ботевград“.

Силно начало на нашите

Националите изиграха страхотна първа четвърт, в която поведоха с девет точки. Франция навакса изоставането си в началото на втората част. Но все пак нашите се оттеглиха с аванс на почивката – 45:44.

Супер защита и много борби

През второто полувреме мачът вървеше кош за кош. Националите обаче подобриха играта в защита и започнаха да печелят много борби. След 13:13 в третата част, българите се оттеглиха с точка аванс преди последните десет минути. Пет минути преди края на двубоя резултат беше равен – 66:66. Нервите на гостите обаче не издържаха.

Павел Маринов изведе България напред с две точки, а след това Станимир Маринов направи 70:66. След още един пропуск на французите Александър Везенков за шест точки аванс три минути преди края. Нашите удържаха до края и записаха паметен триумф над третия в световната ранглиста.

Димитър Димитров беше най-полезен с 16 точки, пет борби и пет асистенции. Той успя при два от трите си опита от тройката и вкара седем от деветте си стрелби за две точки. Павел Маринов се отчете с 13 точки, четири борби и две откраднати топки. Везенков завърши с девет точки, осем борби и два чадъра.

Последнита ни победа над Франция е от 1993-а

Баскетнационалите не бяха побеждавали Франция от 23 ноември 1993-а. Тогава те надвиха този съперник в Ямбол. Малко по-късно и Емил Костадинов вкара двата си незабравими гола на „Парк де Пренс“.

След сегашния успех българският тим събра 10 точки и излезе на трето място в класирането. Франция остава начело с 13 точки. Чехия има 11, Русия – 9. За световното първенство се класират първите три отбора в групата. В неделя нашите гостуват на Русия.

Треньорът Минчев: Иска ми се да вярвам, че израстваме

„Имахме доста по-добър процент стрелба от тях, най-вече от тройката. Второто полувреме играхме доста по-добре в защита и не допускахме лесни кошове. Иска ми се да вярвам, че изразстваме чисто психически като отбор, но не можем да спрем дотук, това е само една победа. Преди мача казах на отбора, че не съм съгласен, че няма какво да губим. Напротив, казах им, че има какво да губим. Ние сме градили три години, в които се опитваме да подобряваме имиджа на България. И ако не се борим, ако се предадем, изглеждаме зле в очите на хората, рушим всичко изградено. Имаше много деца на трибуните – те се нуждаят от позитивни примери. От тази гледна точка имахме какво да губим“, коментира треньорът Любомир Минчев.