Реал Мадрид - Барселона
Снимка: twitter.com/laliga

Барселона наказа лошо Реал на „Бернабеу“

Барселона отнесе с 4:0 Реал в Мадрид и взе първа победа в Ел Класико след пет загуби. Каталунците изпуснаха куп положения да вкарат още голове, а и Куртоа спаси много удари. Реал беше без контузения си капитан Карим Бензема и беше абсолютно безидеен.

Барса имаше тотално предимство във всички показатели. Тимът владееше повече топката, имаше повече удари и повече точни удари. Тимът на Шави все още изостава на 12 точки от Реал в класирането, но е и с мач по-малко. Ел Класико беше 12-и пореден двубой без загуба за каталунците.

Пиер-Емерик Обамеянг дебютира в дербито и беше главен герой в него. Именно привлеченият през зимата от Арсенал нападател откри резултата. Това се случи в 29-ата минута, когато засече с глава центриране на Усман Дембеле. Дембеле асистира и за втория гол в 38-ата минута. Той пак беше вкаран с глава, но от Араухо. Това е 12-и гол за Барселона с глава през сезона – тимът е номер едно по този показател в Ла Лига. Дембеле пък има седем асистенции през 2022 г. и е номер едно в Европа. Лионел Меси е с шест. Освен това той стана първият играч след Шави, записал две асистенции през първото полувреме в дербито. Шави го направи на 2 май 2009 г. при успеха с 6:2.

Второто полувреме започна с пропуск на Феран Торес. Той обаче се реваншира малко по-късно и вкара за 0:3 след асистенция на Обамеянг. Самият Обамеянг покачи на 0:4 в 51-ата минута след пас на Торес. Така габонецът стана първият дебютант в дербито през този век, който има участие в три гола. Обамеянг дори може да вкара хеттрик, но пропусна две възможности да го направи. А после беше сменен от Депай. Иначе последният играч на Барселона дебютирал с повече от гол на „Бернабеу“ е Мигел Анхел Бустийо на 14 септември 1969 г.