Барселона

Купата на Испания е за Барселона след 5:0 над Севиля – СНИМКИ

Барселона изнесе футболен урок на Севиля и спечели Купата на Краля. Това беяе първата крачка към финализиране на домашния дубъл. За титлата на Испания каталунците се нуждаят от още една победа. Головете във финала вкараха Луис Суарес, който се разписа на два пъти, Меси и Иниеста. За Иниеста това бе специален момент, защото това е последният му финал с Барса – след края на сезона той отива в Китай. Това е 30-и трофей от надпреварата за клуба от „Камп Ноу“.

През 2016-а Барселона спечели финала за купата точно срещу Севиля, като тогава Евер Банега беше изгонен. За каталунците играха седем футболисти, които тогава вдигнаха трофея (Серхи Роберто, Пике, Алба, Иниеста, Бускетс, Ракитич, Меси, Суарес), за андалусийците – трима (Рико, Ескудеро, Банега).

Барселона - Севиля
Луис Суарес открива резултата
Страховито начало за Барса

Каталунците започнаха устремно и Луис Суарес имаше няколко положения в първите десетина минути. Логичното се случи в 14-ата. Вратарят Килесен ритна силно топката към Коутиньо, бразилецът влезе в наказателното поле и пусна на уругваеца, който от няколко метра направи 1:0.

Меси в акция
Меси изравни Телмо Сара

Вторият гол падна в 30-ата минута. Жорди Алба и Иниеста комбинираха отляво, защитникът пусна към Лионел Меси и той се разписа отблизо. Това бе 31-и гол за аржентинеца в 34 мача със Севиля във всички турнири. Освен това Меси стана едва вторият футболист в историята, вкарал гол в пет различни финала на турнира. Предишният е легендата Телмо Сара, който го прави между 1942-а и 1950-а.

Гол номер 150 на Луис Суарес

В края на първата част каталунците сложиха точка на съпротивата на Севиля. Суарес проби, направи двойно подаване с Меси и вкара за 3:0. Попадението бе под номер 150 за уругваеца с екипа на Барселона, като той се нуждаеше само от 193 мача, за да го постигне. Меси пък стана първият играч през този век с асистенции в три поредни финала.

Иниеста вече е подминал вратаря
Перфектна раздяла с Иниеста

След почивката тимът на Ернество Валверде продължи да напада и да вкарва голове. Номер четири дойде в 52-а минута. Иниести и Меси размениха подавания пред наказателното поле, испанецът бе изведен срещу вратаря Сориа, излъга го и прати топката в празната мрежа. Иниеста отпразнува и рядко емоционално гола.

Гол и за Коутиньо

Двадесет минути преди края Барса вкaра и пети гол. Ленге игра с ръка след пас на Суарес и макар че Коутиньо прати топката във вратата, съдията даде дузпа. Луис Суарес се отказа от хеттрик и даде остави изпълнението на бразилеца, който не сбърка – 5:0.

До края остана време Иниеста да бъде сменен, за да получи заслужените овации на феновете на стадиона. Дори и на тъжните такива на Севиля. Самият той напусна терена плачейки.