Барселона е новият шампион на Испания (СНИМКИ)

Барселона си осигури предсрочно титлата в Испания след победа с 4:2 при гостуването си на Депортиво Ла Коруня. Така три кръга преди края каталунците имат 11 точки аванс пред Атлетико Мадрид и са недостижими на върха в класирането. Това е втори трофей за Барса в дебютния сезон на Ернесто Валверде. Само преди седмици тимът взе купата на Краля след 5:0 над Севиля на финала.

Тимът се нуждаеше само от точка на „Риасор“, за да си гарантира първото място и да детронира големия си съперник Реал Мадрид. Това е 25-а титла в историята на Барса и седма в последните десет години. Белия балет обаче все още води по този показател с 33 титли.

Филипе Коутиньо (7‘) и Лионел Меси (38‘) дадоха ранен аванс на тима на Ернесто Валверде. Домакините, които трябваше да спечелят, за да запазят шанс за оцеляване, показаха характер и успяха да изравнят до 2:2. Головете за Депор вкараха Лукас Перес (40‘) и Емре Чолак (64‘). До края обаче гостите все пак стигнаха до победата след нови два гола на Лионел Меси. Аржентинецът оформи своя хеттрик, разписвайки се отново в 82-ата и 85-ата минута. Любопитно е, че всичките асистенции за головете на южноамериканеца бяха дело на Луис Суарес.

Още един рекорд за Меси

С трите попадения Меси постави нов рекорд. Той стана първият футболист в историята на Примера, вкарал поне 30 гола в седем различни сезона. Това беше 46-и хеттрик в кариерата му. Освен това „Риасор“ е любимият стадион на аржентинеца – той има 13 гола там – колкото на „Бернабеу“.

Барселона

32-и и последен трофей за Иниеста

Мачът бе първият след обявяването на решението на Андрес Иниеста да напусне клуба. Халфът спечели титлата за девети път, като това е неговото 32-о сериозно отличие с Барселона. Иниеста остана на резервната скамейка до 87-а минута. Появяването му в игра обаче бе посрещнато с овации от всички фенове на „Риасор“. В неделя е последният му шанс да играе в Ел Класико – Реал Мадрид гостува на „Ноу Камп“.