Бамбукът на щастието е харесван не само заради лесното си отглеждане, но и заради интересната си форма. Чудесно се вписва както в
японски и източен стил интериори,
така и в минималистични, класически и рустикални.
В цветарските магазини се продава на стрък, като цената зависи от големината на „пръчката“.
Най-големите вървят по около 10-12 лева,
а по-малките за по 5-6 лева. За подарък може да бъде аранжиран и като букет. В действителност растението няма никакво отношение към бамбука и спада към семейството на драцената.
Името му е Dracaena Lucky Bamboo
или Щастливият бамбук.
В Китай и останалите азиатски страни това растение се смята за символ на щастието и благополучието в дома и семейството. Китайският бамбук се отглежда не както обикновено в саксии с пръст, а във ваза с вода.
„Щастливецът“
не изисква специални грижи,
Растението е използвано често от майсторите на източната философия – фън шуй Според тях бамбукът, отглеждан в дома, носи късмет, успех и щастие в семейството. При това
броят на стъблата също е от значение
за благополучието. Три бамбука привличат щастието, ако увеличите числото им до пет, пригответе се за паричен дъжд и богатство.
Ако целта ви е
да отглеждате щастливия бамбук
по всички правила на фън шуй, то тогава разположете растението в източната страна на дома, за да донесе на семейството здраве, щастие и финансово благополучие. „Щастливецът“ способства притока на положителна енергия, поддържа доброто настроение и обезпечава дълголетие.
За да ви се случи всичко това, според фън шуй бамбукът трябва да се отглежда в прозрачен съд и да расте във вода. В японската култура растението олицетворява процъфтяване, мир и дълголетие. Освен това бамбукът се явява
символ на конфуцианския принцип
на синовна почтителност към родителите. Бамбукът съгласно дзен будизма олицетворява мъжката воля и непоклатимост, защото растението не се чупи и е много здраво.
Водата не трябва да
превишава 6 см
Щастливият бамбук обикновено се отглежда в прозрачни вази с вода.
Така хем се изпълняват „повелите“ на фън шуй, хем и отглеждането е по-лесно. Може да се каже дори, че на практика този вид драцена не се нуждае от почти никакви грижи. Вазите могат да се аранжират с прозрачни кръгли стъклени камъчета, които се пускат във водата, с морски раковини и т.н.
Все пак, за да е в добра кондиция растението, специалисти съветват
водата да се сменя веднъж седмично.
Е, дори и да забравите и пропуснете някоя смяна, бамбукът ще „оживее“. Имайте предвид, че е добре нивото на водата да не превишава повече от 5-6 сантиметра. В противен случай корените ще израснат по цялата височина на стеблото, а „косматото чудовище“ не е особено естетична гледка.
Все пак и от това положение има изход – корените, израснали над 3-4 см височина, могат редовно да се „подстригват“ с ножиците. Щастливият бамбук обича светлината, но не директната. Добре вирее в светли и проветриви помещения, като се справя със сухотата на въздуха през зимата, без да се налага да го пръскате с вода.
се случва листата му да пожълтеят,
При положение че сте взели решението да го пресадите в саксия, замислете се за „правилната“ почва. Бамбукът на щастието предпочита
земя с добър дренаж на водата.
Затова най-долният слой на почвата трябва да включва кръгли или овални камъни и едрозърнест пясък. За горния слой става и универсалната тор за цветя, в която може да се добави торф и гранулат. „Щастливецът“ трябва да се полива често и обилно.
Искате бамбукът да
даде нови филизи?
В такъв случай над удебелението на стеблото направете недълбок хоризонтален разрез. Израстъците ще се появят след втората-третата седмица.
Размножаването на бамбука също е лесно. Достатъчно е да се срежат горните филизи, като връхчетата им се намазват със счукан въглен или мек восък и да се поставят във вода. След време те пускат коренчета и могат да се засадят в почвата или да си ги отглеждате във водата.