Балкан - Фрибур
Снимка: fiba.basketball

Балкан постигна исторически успех – ВИДЕО

Баскетболният Балкан написа славна страница в своята история. Отборът на Йовица Арсич победи в „Арена Ботевград“ швейцарския Фрибур Олимпик с 90-74. Така тимът се класира за първи път сред най-добрите 8 отбора на Купата на ФИБА Европа. До момента нито един друг български отбор не е достигал до тази фаза. През 2019 година тимът стигна за първи път и до Топ 16. На четвъртфинал шампионът от Ботевград ще срещне победителя от мача Парма – Рилски спортист.

Балкан започна много силно и поведе с 33-15 още в първата част. В началото на втората част съперникът заигра по-силно и направи серия 13-0. Българският тим нямаше кош повече от 4 минути и разликата на почивката беше сведена само до три точки.

Момчетата на Йовица Арсич започнаха ударно второто полувреме със серия 13-4. За кратко Балкан дори поведе с 13 точки, но две тройки на Фрибур върнаха интригата (58-53). Крис Минков обаче вкара ключова тройка за 63-58.

Балканци стартираха с 8-0 последния период, но четири минути преди края разликата отново беше само 4 точки. (77-72). Домакините обаче удържаха аванса си до края.

Божидар Аврамов и Дарко Балабан бяха най-резултатни за успеха с по 21 точки. Сияни Чеймбърс реализира 19.