Литва - България националите
Снимка; facebook.com/BulgarianNationalTeam

България направи само 1:1 срещу десетима от Литва

България направи само 1:1 при гостуването си на Литва в третия си мач от Европейските квалификации. Това е първа точка и първи гол за тима в квалификациите. Нашите обаче играха близо 80 минути с човек повече, така че ремито си е провал.

Българският тим изпълни цели 19 ъглови удара и контролираше топката в 62% от времето. Съставът на Младен Кърстаич обаче беше далеч от истината.

Селекционерът Кърстаич изненада не само с двамата дебютанти в стартовите 11, но и с тактика. Той започна с 3-4-3 като Илия Груев от Вердер игра ляв централен защитник.

Домакините можеха да открият резултата още в 3-ата минута, но Гирвайнис се размина с топката. В ответната атака Спас Делев изведе добре Мартин Минчев, но Минчев се забави. България бъркаше при изнасяне на топката и това доведе до гол във вратата на Дюлгеров. Вкара го защитникът Едвинас Гирдвайнис в 15-ата минута. Две минути Кирил Десподов изскочи зад защитата на домакините и Юстас Ласицкас го събори с ръка. Това означаваше червен картон за Ласицкас.

Българите натиснаха в 21-ата минута Десподов удари греда. В 27-ата минута отново капитанът проби, елиминира двама и стреля, но защитник изби от голлинията. Все пак нашите изравниха след силен шут на Мартин Петков – 1:1. Крилото на Левски получи късо подаване от Слави Шопов и с отсечен удар прониза Гертмонас. За Петков това е втори гол за България в седем мача до момента.

До почивката Десподов, Делев и Груев стреляха опасно, но Гертмонас спаси.

През второто полувреме нашите пак натискаха, но без да създават добри положения за гол. Десподов, Георги Русев, Ивайло Чочев и Никола Илиев стреляха, но не преодоляха Гертмонас.