Българите по света искат промени в Изборния кодекс. „Асоциацията на българите по света след нелеки преговори в Република Молдова успя да закупи родната къщата на Олимпи Панов. Със съдействието на кмета на район Тараклия беше сменен на къщата и тя вече е музей. Ще поискаме финансови средства от България за възстановяването й. Целта ни е тя да стане притегателен център за българите в чужбина, защото малко са българските музеи в чужбина. Дарихме паметна плоча на Васил Левски в град Кишинев, Молдова. Асоциацията дари и пет автобуса за българската общност в Молдова.Три от тях вече са там. Като известна слабост отчитаме, че насочихме дейността си повече към Молдова и по-малко в Украйна, Македония, Русия.“, заяви на 11-атата сесия на конгреса на организацията председателят й Младен Станев.
Тази година предстои тематично пътуване „По стъпките на българите в Монголия“. В тази своеобразна експедиция ще участват професорите Николай Овчаров, Пламен Павлов и др., както и професори от Монголия и Татарстан, добави Станев. „Има известни проблеми с българската общност в Татарстан и възможностите й за изяви и мероприятия. Налага се позицията, че те не са българи, а татари, което исторически доказано е, че е невярно“, заяви председаталят на Световния парламент на българите Христо Христов.
Асоциацията на българите по света ще направи свои предложения за промени в Изборния кодекс, който предстои на второ четене в Народното събрание, които ще бъдат насочени към улеснявянето на блъгарите в чужбина да гласуват. „Има такива сигнали от българските общности и те ще бъдат оформени в предложения с цел улесняване на гласуването“, добави Станев.