1/4 от доходите на домакинствата в ЕС отиват за покриване на разходите по жилището, показват данни на “Евростат”.
В България обаче този дял е по-нисък. У нас домакинствата харчат 18,8% от доходите си, за да плащат наеми, ток, вода, газ .
По-малко, отколкото на българите, излизат разходите за дома само в 4 страни от ЕС – Малта, Литва, Кипър и Естония.
Със същия дял от 18,8 на сто пък са още и Португалия и Словения. Най-скъпо излиза жилището в Дания и Финландия. Там домакинствата харчат за него съответно 29,4 и 28,2% от доходите си. Високи са разходите за дома и битовите сметки във Франция, Швеция, Чехия и Великобритания. Всички тези страни са с по-висок дял на харчовете за жилището от средните нива за целия ЕС.
Данните са за 2015 г., като само за България са от 2014 г. Като сума годишните разходи за дома у нас са били 5,423 млрд. евро. Европейската статистическа служба е сравнила и динамиката на жилищните разходи от 2005 г. насам.
Така за 10 години в България повишаването на дела на доходите, който отива за поддържане на дома, е само 0,7 процентни пункта. Най-голямо е увеличението за този период в Испания. Там за жилището са отивали 17,4% от доходите на домакинствата през 2005 г., докато през 2015 г. делът им е скочил на 23 на сто.
С голямо повишение са още разходите за дома в Ирландия, Португалия, Холандия и Финландия. Обратно – с най-голям спад на дела от доходите, който отива за жилището, са гражданите в Словакия и Швеция.