Игри на щастието

Бъдещите журналисти пишат на тема „Игри на щастието“ на писмения изпит за СУ – СНИМКИ

„Игри на щастието“ е темата, която се падна на кандидатите, искащи да учат „Журналистика“, „Връзки с обществеността“ и „Книгоиздаване“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през новата учебна 2019-2020 година.

Тя бе изтеглена от Ивания Ценкова, която идва от столично 30 СУ „Братя Миладинови“ и предизвика положителни емоции у всички кандидати в една от големите аули на университета.

Изпитът започна точно в 09 часа, а кандидат-студентите ще имат на разположение 3 астрономически часа да изложат разсъжденията си по темата върху белия лист. Кандидатите за трите специалности са общо 348, а само издържалите успешно писмения изпит ще се явят на устен след 20 дни. Изпитната комисия ще оценява погледът на зрелостниците върху съвременния политически, икономически, социален, културен и обществен живот, а със своята работа те трябва да докажат умението си да изграждат завършен текст, в който да излагат аргументирани твърдения. Ще бъдат оценявани още тяхната обща и писмена култура, както и оригиналността на подхода при излагането на гледната точка.

Днес се провеждат и изпити по немски език и по философия и социални науки.

Кандидатстудентският изпит по немски език е писмен. Той има продължителност 4 часа и се състои от следните елементи: тест (А и Б) (Test A und Test B), с който се проверяват лексическите и граматическите знания; текст за четене с разбиране (Leseverstehen); съчинение, свързано тематично с текста за четене с разбиране (дължина 200-220 думи) (Aufsatz); превод от немски на български език (около 1500 знака).

Кандидатстудентският изпит по философия и социални науки се основава на държавните образователни изисквания за предметния цикъл „Философия“: Психология и Логика (IХ клас), Етика и Право (X клас), Философия (ХI клас), Свят и личност (ХІІ клас). Изпитът е писмен, анонимен, в три части с обща продължителност от четири часа.

Първа част: Писмена работа (философско есе) по зададен проблем.

Втора част: Анализ на философски текст и отговор на отворени въпроси към него.

Трета част: Решаване на тест от двадесет и пет задачи.

- реклама -