Австрия
Снимка: x.com/EURO2024

Австрия вкара три гола на Полша, изпусна още

Австрия се наложи над Полша с 3:1 в мач от втория кръг на Група „D“ на Евро 2024. Защитникът Гернот Траунер откри резултата за австрийците на „Олимпиящадион“ в Берлин, но Кжищоф Пионтек изравни. През втората част тимът на Ралф Рангник игра много по-добре и вкара още два гола. Разписаха се Кристоф Баумгартнер и Марко Арнаутович от дузпа.

В титулярния състав на Полша отново не беше голямата звезда на тима Роберт Левандовски. Двубоят обаче започна халфът на Лудогорец Якуб Пьотровски. Австрийците бяха без защитниците Кевин Дансо и Максимилиан Мубер.

Още в деветата минута Мвене центрира отляво, а оставеният непокрит Траунер с глава вкара в близкия ъгъл за 1:0. Това е втори гол за футболиста на Фейенорд в 13 мача за националния тим. Полша заигра по-добре и изравни след половин час. Удар на Ян Беднарек в наказателното поле беше блокиран с тяло от Филип Линхарт, но топката попадна у Пионтек, който заобиколи защитник и отблизо вкара топката в левия ъгъл за 1:1.

На почивката Пьотровски беше сменен от Якуб Модер, а Патрик Вимер смени Флориан Грилич. След час игра Траунер получи трамва и беше сменен от Кевин Дансо. По същото време в игра за Полша се появи Роберт Левандовски, който заедно с Карол Швидерски направи изцяло нова атака за поляците Адам Букса и Пионтек пък бяха извадени.

В 67-ата минута резервата Александър Прас центрира, Марко Арнаутович прескочи топката, която достигна до Баумгартнер, който направи 2:1.  Малко след това Шчесни извади силен удар на Патрик Вимер. Интригата свърши в 77-ата минута. Забицер се откъсна само срещу вратаря, Шчесни го спъна и беше отсъдена дузпа. Арнаутович реализира за 3:1 със силен шут в левия ъгъл.

Австрия има вече 3 точки и е в добра позиция да излезе от групата. Поляците могат да отпаднат и математически от турнира след късния мач между Нидерландия и Франция.