Атлетико Мадрид

Атлетико надви Реал и взе Суперкупата на Европа – СНИМКИ

Атлетико Мадрид спечели Суперкупата на Европа за трети път в историята си. Това стана след успех над Реал Мадрид с 4:2 след продължения в Талин, Естония. Победителят в Лига Европа не бе печелил трофея от 2012-а година. Тогава дюшекчиите се справиха с Челси. За девети път в последните десет издания трофеят се печели от клуб от Испания.

Атлетико - Реал
Диего Коста празнува бързия си гол

Гол за Атлетико още в първата минута

Двубоят започна отлично за победителя в Лига Европа. Още преди да е изминала минути централният нападател на тима Диего Коста се пребори за висока топка със Серхио Рамос, нахлу в наказателното поле и от малък ъгъл преодоля Кейлор Навас. Попадението бе записано в 49-ата секунда – най-бързият гол в историята на Суперкупата. След като поведе, тимът на Диего Симеоне, който бе наказан и изгледа мача от трибуните, отстъпи инициативата. Натискът на Кралския клуб даде резултат в 27-та минута. Тогава Карим Бензема се възползва от прецизно центриране на Гарет Бейл и изравни – 1:1.

Марсело опитва странична ножица

Рамос бележи от дузпа, Коста изравнява

След почивката Атлетико заигра по-активно, но въпреки това изостана в резултата в 63-та минута. Тогава Рамос отбеляза дузпа, отсъдена за игра с ръка на Хуанфран в наказателното поле. Това беше пети негов гол срещу съседите от Мадрид, като той има повече – шест – само срещу родния Севиля. Дюшекчиите не се предадоха и изравниха в 79-та минута. Коста бе намерен отлично от резервата Анхел Корея и не сбърка на празна врата.

Модрич е фаулирал Коке

Атлетико вкарва два пъти в продълженията

След 2:2 в редовното време се стигна до продължения. Атлетико доминираше напълно в първото и реши изхода от срещата след два страхотни гола. В 99-та минута Рафаел Варан сбърка в наказателното поле на Реал. От загубената топкта Партей центрира към Саул Нигес, който с перфектен изстрел от воле прониза Навас. Само пет минути по-късно нов прецизен изстрел без подготовка, този път дело на Коке, отново направи безпомощен Навас.

Бензема и Хуанфран

Така Атлетико се поздрави с първи трофей за новия сезон. Диего Симеоне пък стана първият треньор на дюшекчиите, победил Реал в три различни финала – Суперкупа на Европа, Суперкупа на Испания и Купа на краля. Остава му само Шампионската лига.

Лопетеги изравни 70-годишен негативен рекорд

Реал допусна четири гола в един мач за първи път от 2015-а година насам. Тогава съперник бе Барселона, а треньор на Белия балет – Рафаел Бенитес. Юлен Лопетеги пък влезе в историята. Той стана първият треньор на Кралския клуб, допуснал четири гола в дебюта си от 70 години насам. За последно това се е случило на Майкъл Кийпинг през февруари 1948-а срещу Селта.