Атлетик Билбао

Атлетик Билбао отново е на финал за купата – ВИДЕО

Атлетик Билбао се класира за втори пореден финал в турнира за купата на Испания. Това стана факт, след като баските отстраниха Леванте с 2:1 след продължения. Така Леванте не успя да стигне до мача за трофея за първи път в историята си.

Първата среща в Билбао приключи при 1:1, а реваншът във Валенсия не бе по-различен. Рожер даде аванс на домакините в 17-та минута, но Раул Гарсия изравни от дузпа след половин час игра. До края на редовните 90 минути не паднаха нови голове и така се стигна до продължения, където Алекс Беренгер донесе успеха на баските в 112-та минута.

Любопитно е, че Атлетик още не е изиграл предишния си финал. Двубоят с Реал Сосиедад беше отложен, защото и двата тима искат финал с публика. По план този финал трябва да се изиграе на 3 април. Две седмици по-късно чури урдин ще играят и втория финал – срещу Барселона. И двата са в Севиля.

Това са двата най-титулувани отбора в надпреварата – каталунците са с 30 трофея, а баските – с 23. Барселона спечели последните два финала с Атлетик – през 2009 и 2015. Последният триумф на тима от Билбао е от 1984 година, когато тимът победи именно Барса. Съперниците играха по-рано този сезон и за Суперкупата на Испания. Баските победиха и взеха трофея от мини турнира. Те го направиха с предишия си треньор. Настоящият Марселино взе купата през 2019-а с Валенсия и той все още е носител на трофея.