Меси Аржентина
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup

Аржентина изстрада третата световна титла

Аржентина е новият световен шампион по футбол. Южноамериканците надвиха досегашния първенец Франция с 4:2 след дузпи. В редовното време мачът завърши 2:2, в продълженията – 3:3.

Трофеят е трети за южноамериканците от мондиали. Пред това те бяха на върха на света през 1978 и 1986 г. През 1978-ата година на власт беше военна хунта. През 1986 – Ръката на Бога на Диего Марадона. Сега обаче нямаше момент, който да сложи сянка на съмнение върху превъзходството на албиселесте.

Това е втори пореден мач – украшение – на световни финали между съперниците. Преди четири години на осминафинал в Казан Франция спечели с 4:3. Сега аржентинците взеха реванш в най-великия финал на турнира.

Аржентина съсипа съперника през първото полувреме

Аржентина направи изключително първо полувреме, като не позволи на световните шампиони дори удар във вратата. Южноамериканците стигнаха и до два чисти гола аванс, благодарение на Лионел Меси и Анхел ди Мария. Ди Мария беше спънат от Усман Дембеле за дузпа и Меси я вкара за 1:0 в 23-ата минута. Така той стана първият футболист в историята с голове във всяка фаза на световни първенства. Попадението беше шесто за него в турнира.

В 36-ата минута великолепна контра на аржентинците доведе до второ попадение. Петима футболисти играха с по едно докосване, като на върха се оказа Ди Мария – 2:0.

Дидие Дешан реагира с двойна смяна – извади Дембеле и Жиру и вместо тях пусна Маркус Тюрам и Коло Муани. Това раздвижи играта на сините, но те пак бяха по-слабият отбор.

Мбапе изравни с два гола за две минути

През второто полувреме Ди Мария се измори и Лионел Скалони направи доста дефанзивна смяна. Той пусна в игра Маркос Акуня. Това на помогна на европейците – Франция отправи първия си точен удар чак в 68-ата минута. И до 80-ата не изглеждаше като отбор, който може да вкара гол. После обаче Отаменди изпусна Муани и го фаулира за дузпа. Мбапе я реализира за 1:2. Минута по-късно след великолепно двойно подаване с Муани Мбапе се разписа за 2:2. Така той събра седем гола на Мондиал 2022.

По подобен начин Нидерландия стигна пак до 2:2 на четвъртфинала срещу Аржентина. Тогава лалетата вкараха два гола в последните десет минути с двата си точни удара и се стигна до дузпи, които южноамериканците спечелиха.

Подемът в играта на петлите доведе до натиск, но южноамериканците издържаха. В добавеното време най-накрая се откри шанс за Меси. Той стреля точно, но Лорис спаси.  Така се стигна до продължения.

В първото съперниците бяха по-предпазливи. И двата тима обаче имаха по една добра възможност в първите 15 минути, но не се възползваха.

Меси и Мбапе вкараха и в продълженията

Второто започна с две атаки на Аржентина и при втората стана 3:2. Отново великолепна комбинация с по едно докосване изведе резервата Лаутаро Мартинес на отлична позиция. Той стреля, Лорис спаси, но Меси вкара при добавката. ВАР провери положението за засада, но такава нямаше. Така Меси се изравни по голове с Мбапе на тези финали.

Отговорът на Мбапе обаче не закъсня. В 116-ата минута той стреля, топката се отби в ръката за защитник и реферът даде трета дузпа. Голмайсторът отново на сбърка от бялата точка – 3:3. При това той вкара на същото място, на което вкара и първата дузпа. Така Мбапе оформи и хеттрика си. Той стана едва вторият играч в историята с подобно постижение. Другият е сър Джеф Хърст за Англия срещу Германия през 1966 г.

В 118-ата минута Муани беше оставен сам в наказателното поле, но стреля в аут. В третата минута на добавеното време Муани се озова сам срещу Емилиано Мартинес, но вратарят спаси. Секунди по-късно Лаутаро Мартинес пък беше сам в наказателното поле на петлите, но би в аут.

Франция се издъни при дузпите

При дузпите Мбапе изпълни първи, Мартинес уцели ъгъла, но не успя да спаси. Меси след това вкара за 1:1. Мартинес спаси второто изпълнение – това на Коман – при това с глава. Резервата Паоло Дибала направи 2:1 за южноамериканците. Чуамени би неточно третата дузпа за петлите, след което Леандро Паредес направи 3:1. Муани стреля с все сила в центъра за 2:3, но Мунтиел не изпусна за 2:4 и донесе титлата на Аржентина. При това в последния мач на Лионел Меси на световни финали и в последния въобще на Анхел ди Мария за националния тим. Меси постави и рекорд за най-много мачове на световни финали. Той има 26 – един повече от Лотар Матеус. С 24 е Мирослав Клозе, с 23 – Паоло Малдини, а с 22 – Кристиано Роналдо.