Аржентина
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup

Аржентина измъкна успех над Нидерландия в луд мач

Аржентина измъкна драматичен успех над Нидерландия във втория четвъртфинал на Мондиал 2022. Всичко изглеждаше решено до 84-ата минута – южноамериканците водеха с 2:0, но след това Вут Вегхорст вкара два гола за 2:2. Стигна е до продължения и дузпи, спечелини от двукратните световни шампион с 4:3. Така южноамериканците се класираха за полуфинал, където ще срещнат Хърватия. По-рано тази вечер балканците победиха Бразилия след дузпи.

Аржентина имаше проблеми само през първия половин час, защото започна доста нервно двубоя. Тогава и лалетата отправиха единствения си удар чак до 83-ата минута по посока на вратата. В 35-ата минута обаче съперникът им вкара за 0:1. Меси асистира по великолепен начина на Науел Молина и той спокойно реализира.

През второто полувреме двукратните световни шампиони нямаха особени затруднения. Нидерландия владееше повече топката, но не правеше нищо с нея. В 72-ата минута обаче Дъмфрис спъна Акуня в наказателното поле и реферът отсъди дузпа. Лионел Меси съвсем спокойно я вкара за 0:2, като би на абсолютно същото място, на което изпълни срещу Полша, когато Войчеш Счесни спаси удара му. С попадението Меси се изравни с Габриел Батистута като най-резултатният аржентинец на световни финали.

Спасителят Вут Вегхорс – два удара, два гола

Изглеждаше, че Аржентина ще спечели лесно, но Луис ван Хаал в отчанияето си пусна в игра Вут Вегхорст в 79-ата минута. И този му ход доведе до желания резултат – четири минути по-късно нападателят се разписа за 1:2. После лалетата пратиха напред и Върджил ван Дайк и започнаха да ритат здраво топката напред. Мачът се изнерви и в последната минута на редовното време се стигна до сблъсъци между двата тима и резервите. Реферът показа два жълти картона и 10 минути добавено време.

В последната минута на добавеното време спасителят Вегхорст вкара за 2:2. Този път той се разписа след нисък пас от свободен удар. Любопитно е, че по подобен начин Аржентина изравни срещу Англия през 1998 г., като мачът завърши 2:2 и се стигна до дузпи.

В хаоса след гола реферът показа жълт картон на Бергвайн. Това беше 12-о официално предупреждение за общо 36 нарушения в редовното време. До края на продълженята се събраха 14 жълти картона и 48 нарушения. Иначе аржентицните натиснаха в последните пет минути и имаха две добри възможности за трети гол, но Ноперт спаси, а после Меси би в аут. За финал Лаутаро Мартинес удари греда. Така се стигна до вторите дузпи за деня на Мондиал 2022.

Нидерландия започна, но Емилиано Мартинес спаси удара на Ван Дайк, след което Меси вкара за 0:1. Мартинес извади и втората дузпа, изпълнена от Бергюис. Леандро Паредес направи 0:2. Лалетата все пак стигнаха до гол – Купмайнерс реализира за 1:2. Гонсало Монтиел обаче не пропусна – 1:3. Вегхорст вкара за 2:3, а после Енцо Фернандес изпусна, давайки надежда на оранжевите. Люк де Йонг изравни – 3:3. Лаутаро Мартинес обаче не сбърка и прати Аржентина на полуфинал.