Аржентина Меси Алварес
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup

Аржентина отнесе Хърватия за финал на Мондиал 2022

Аржентина спечели с лекота с 3:0 срещу Хърватия и се класира за финал на Мондиал 2022. Утре световният шампион Франция и Мароко ще определят другия финалист. Южноамериканците за последно играха финал на турнира през 2014-а г. Тогава те загубиха от Германия с 0:1.

Аржентина имаше проблеми само в първите 25 минути. Тогава хърватите владееха повече топката и ги пресираха. Първата грешка на балканците обаче беше наказана и след това южноамериканците не им дадоха шанс.

Грешката беше в 33-ата минута. Хулиан Алварес се измъкна и беше фаулиран от вратаря Ливакович. Реферът отсъди дузпа, която Лионел Меси спокойно реализира за 1:0. Така той стана най-резултатният аржентинец на световни финали. Иначе голът е трети от дузпа за него на Мондиал 2022.

Само пет минути по-късно стана 2:0. Брозович сбърка след корнер, аржентинците направиха отлична контра, Алварес проби между двама, последният защитник Борна Соса не успя да изчисти добре, топката рикошира в Алварес и се озова пред него, а той преодоля Ливакович за 2:0.

Второто полувреме започна с натиск на Хърватия, но без да има добри шансове за гол. Аржентина чакаше своя момент и той дойде в 69-ата минута. Тогава Меси проби отдясно, преодоля двама съперници и чукна между двама други към Алварес за 3:0. Това беше 12-и гол за тима на Мондиал 2022. Меси е вкарал 5 от тях, а освен това има 4 асистенции.  Освен това за първи път от 1966 г. насам – преди това няма статистики – един футболист има гол и асистенция в три мача на едно световно първенство.

Иначе Хърватия завърши с повече удари 10 срещу 9 за съперника им. От тях обаче само два бяха точни, докато аржентинците имаха 7 точни.