Артефакти и съкровища от Титаник се съхраняват в таен склад в САЩ
Чанта, изработена от алигаторска кожа и малки флакони с парфюм, които все още излъчват силен аромат, са само част от ценните артефакти, намерени от най-известното корабокрушение в света – „Титаник“.
Точното местонахождение на склада, в който се съхраняват,
е строго пазена тайна поради стойността на съдържанието му. Знае се само, че се намира някъде в Атланта, Джорджия, САЩ.
Вътре рафтовете са натъпкани с хиляди предмети: бутилки, вана, сложно гравирани стъклени изделия и малки копчета.
„Това е наистина красива, модерна малка чанта“, казва Томасина Рей, директор на колекциите на RMS Titanic Inc, компанията, която е открила тези артефакти. Американската фирма притежава правата за спасяване на кораба и
през годините е прибрала 5500 предмета от мястото на корабокрушението, част от които са изложени в изложби по целия свят.
Чантата е изработена от кожа на алигатор, оцеляла десетилетия в дълбините на Северния Атлантик. Запазени са и деликатните предмети в нея, които разкриват подробности от живота на нейния собственик – пътник от трета класа на име Мариан Минуел.
„Тя е била 63-годишна мелничарка“, казва Томасина. „Пътувала е до САЩ, за да бъде с дъщеря си, която наскоро е овдовяла.“
В него имало и документи, които щели да ѝ бъдат необходими за новия ѝ живот в Америка, включително ръкописно препоръчително писмо от бившия ѝ хазяин в Лондон.
Мариан Минуел е трябвало да пътува на друг кораб, но той не отплавал,
така че нейният билет показва, че тя е прехвърлена на „Титаник“ и става един от 1500-те души, които губят живота си.
В колекцията е включена и бутилка за шампанско – още пълна догоре и затворена с тапа.
„Вероятно малко вода е попаднала през тапата, докато тя се е компресирала и е изравнявала налягането. А след това просто е седяла на дъното на океана“, казва Томасина.
„На дъното на океана има много бутилки, както и много тенджери и кухненски съдове, защото „Титаник“ всъщност се е разцепил около една от кухните“, казва Томасина.
На борда е имало хиляди бутилки шампанско, които сега са погребани на морското дъно. Вътре има малки флакони с парфюм. Те са запечатани, но силният им аромат се отделя дори след десетилетия на морското дъно.
„На борда е имало продавач на парфюми и той е имал над 90 такива малки флакона с парфюми“, обяснява Томасина.
Името му е Адолф Заалфелд и пътува като пътник втора класа. Заалфелд е един от 700-те души, които са оцелели, но тъй като по време на евакуацията приоритет имат жените и децата, някои мъже, които успяват да напуснат кораба, остават притеснени.