Арсенал - Челси, Обамеянг

Арсенал обърна Челси и спечели ФА Къп

Арсенал спечели ФА Къп, след като победи Челси с 2:1 на „Уембли“. И двата гола за артилеристите вкара Пиер-Емерик Обамеянг. Трофеят е рекорден 14 за клуба от Северен Лондон и първи в кариерата на мениджъра Микел Артета. Той стана и първият човек, спечелил купата с Арсенал като играч и мениджър. Освен това тима вдигна ФА Къп за четвърти път в последните седем години. И се класира за Лига Европа, което означава, че ще играе в Европа за 25-и пореден сезон. Освен ако Уулвс не спечели Лига Европа през август.

Обамеянг вкара и два гола на полуфинала, когато Арсенал победи Манчестър Сити. Така той стана едва петият играч, разписвал се поне два пъти в повече от един мач на „Уембли“. Другите са легендите Брайън Робсън, Йън Ръш, Йън Райт и Ерик Кантона.

Челси откри още в петата минута чрез Пулишич. Той се възполва от отличен пас на Жиру, за да направи 0:1. Арсенал обаче изравни в 28-ата минута. Тогава Обамеянг вкара дузпа. Повторенията показаха обаче, че нарушението е извън наказателното поле. ВАР не помогна на рефера Антъни Тейлър.

Любопитно е, че до втория му гол в 67-ата минута нито отбор нямаше точен удар. Второто попадение на габонеца беше изключително красиво. Той получи топката отляво, измъкна се от Зума и технично прехвърли Кабайеро за 2:1. Само шест минути по-късно ситуацията на Челси се обърка още по-сериозно. Ковачич беше изгонен за втори жълт картон, вдигнат му абсолютно пресилено от рефера. Франк Лампард реагира и 10 минути преди края пусна в игра Баркли, Хъдсън-Одой и Ейбрахам. Сините обаче така и не успяха да застрашат сериозно съперника си.

Двама контузени в Челси

Реферът даде седем минути добавено време. В последната от тях Педро падна лошо на рамото си, като се наложи дори да получи кислородна маска. Това е последният му мач за сините, като след това той отива в Рома. По-рано и Пулишич получи травма, като беше сменен принудително.