Арсенал - Тотнъм

Арсенал обърна Тотнъм в дербито на Северен Лондон

Арсенал обърна Тотнъм с 2:1 в поредното издание на дербито на Северен Лондон в 28-я кръг на Висша лига. Шпорите играха слабо, но можеха и да измъкнат реми.

Домакините започнаха без голмайстора си Пиер-Емерик Обамеянг. Той беше изваден от състава час преди началото заради нарушаване на дисциплинарния правилник. Дори и без него артилеристите играха по-добре и уцелиха греда чрез Емил Смит-Роу. С единствения си точен удар за първата част шпорите поведоха в резултата. Ерик Ламела, заменил контузения Хюн Мин Сон, с изящно изпълнение рабона изненада Бернд Лено. Така той вкара един от головете на сезона в Премиършип.

До края на полувремето домакините продължиха да натискат и удариха нова греда – този път на Седрик Соареш. Все пак Арсенал стигна заслужено до равенство след попадението на Мартин Йодегор. Норвежецът стреля, а топката се отклони от крака на Тоби Алдервейрелд.

След почивката Арсенал продължи да напада и стигна до пълен обрат след гол на Александър Лаказет. Френският нападател се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение срещу самия него. После само в рамките на шест минути Ламела си изкара два жълти картона и остави Тотнъм в намален състав. Това се случи четвърт час преди края.

Противно на логиката артилеристите сеприбраха и трепериха до края. Тотнъм натисна и гол на Хари Кейн с глава беше отменен правилно заради засада. После Кейн уцели гредата от пряк свободен удар, избитата топка попадна в Санчес, който стреля, но Габриел изчисти от голлинията. Арсенал удържа до края и така Микел Артета записа първа победа в градското дерби.

Артилеристите събраха 41 точки, четири по-малко от шпорите. Тотнъм вече изостава с шест точки от четвъртия Челси, макар да е играл мач по-малко.