Археолози намериха детски рисунки, изобразяващи гладиатори, в древния град Помпей, съобщи Ройтерс.
Рисунките, които изглеждат като рисувани от деца на около шест години,
изобразяват жестоки сцени,
на които децата вероятно са били свидетели.
Помпей е унищожен при изригването на вулкана Везувий преди близо 2000 години.
Рисунките включват очертания на три малки ръчички, две фигури, играещи с топка. А също ловна сцена с диво прасе и двама бойци, един от които лежи на земята.
Директорът на археологическия обект Габриел Цухтригел каза, че наивистичния стил вероятно принадлежи на 6-7-годишни деца, пише БТА.
Психолози от неаполитанския университет „Федерико Втори“ смятат, че
рисунките изобразяват събития, на които децата са били свидетели,
а не са измислици.
В Помпей всички деца са виждали сцени на жестоко насилие между хора и между хора и животни в амфитеатъра, каза Цухтригел. Намерените детски рисунки се разглеждат като доказателство за това.
Помпей е голям античен римски град, погребан под слой от вулканична пепел след изригването на Везувий през 79 г. Той е открит през 1748 г., когато са проведени и първите археологически разкопки. Днес е музей под открито небе и макар да е изключително добре разкопан, продължава да изненадва археолозите.
Разположен е в италианския регион Кампания, в подножието на вулкана Везувий. В Античността Помпей е типично малко градче. Градът става част от Римската държава през I век пр. Х. Когато Везувий изригва през 79 г. градът е засипан с пепел, но остава до голяма степен запазен. След преоткриването му през 18 век Помпей става световноизвестен като най-добре съхраненият античен град. Посещава се от около 2,5 милиона души годишно.