Румен Радев няма да може да разчита на подкрепа от ДПС ако се кандидатира за втори мандат.
Без да споменава името му, вчера партията без чиято подкрепа не е бил избиран нито един демократичен президент на България, описа профила на бъдещия държавен глава. Профил, в който настоящия не се вписва…
„Трябва да изберем истински обединител на нацията, а не партиен говорител, опонент и опозиция, просто разединител. Президентът на България, който се избира пряко от народа, разполага с мощното оръжие да бъде президент на всички български граждани и да задава посоката. За това обаче са необходими не просто брой гласове, колкото и да са много, а опит, мъдрост и държавническо мислене. Такъв президент трябва да избере България за следващите 5 години.“
Какво ехо предизвика в политическите среди декларацията на Движението за права и свободи и какви са нейните цели – разговаряме с проф. Антоанета Христова, политически психолог и директор на Института за Изследване на населението и човека към БАН.
Как тълкувате вчерашната декларация на ДПС, че на изборите за президент тази есен трябва да изберем истински обединител на нацията, а не партиен говорител, опонент, разединител…
– На първо място като потвърждение и продължение на тезата им от предишната декларация, свързана с кризата в края на лятото и с протестите, по време на които ДПС декларираха много ясно, че искат оставката и на президента, и на премиера. Тази политика на движението има много ясен профил, защото те винаги са успявали да покажат, че са значими и де факто са незаобиколим фактор както в процеса на избори, така и при взимането на важните решения в държавата. Освен продължение на тяхната теза, това е една доста отговорна позиция, тъй като Румен Радев до този момент доказа, че изпълнява в по-голяма степен ролята на политически опонент, отколкото ролята и функциите на президент.
Кога и защо според вас се стигна до разрива между движението и Румен Радев? Изигра ли тук роля избора на главен прокурор и „войната“ на държавния глава с прокуратурата?
– Мисля си, че този процес е започнал във времето при разминаване в подкрепата за различни важни решения за държавата. И заради начина, по който президента се позиционира по отношение именно на темата „обединение и разединение“. Твърди се, че има общо с процедурата по избора на главния прокурор Гешев. Може би е вярно, аз не твърдя, че не е така, че са се разминали по отношение на подкрепата и във връзка с обявената „война срещу него“. Но, моето убеждение е, че цялата държава, цялата конструкция на нашата демократична система, колкото и да я критикуваме, на практика е подложена на риск, тогава когато някоя от институциите не изпълнява функционалните си задачи според зададената роля. Ако говорим за принципна позиция, тази позиция на ДПС е достатъчно основателна, за да разберем това, което те искат. В целия този контекст никога не трябва да забравяме, че ДПС е в специфична роля – това е партия, която търси своя излаз и видимост, опитва се да възвърне ролята си на по-зачитан фактор в активната политика, в реално оперативната политика. Стреми се да привлече внимание и да заяви ярка позиция, да бъде критична и към едната и към другата страна – и към БСП и към ГЕРБ, и към Бойко Борисов и към президента. Това е тактика на изпъкване и на заявяване, че не могат да бъдат заобиколени.
Действително ДПС винаги са били фактор при избирането на президент. За всички, които са наясно с активната политика е ясно, че стратегията на движението е никога да не са на първо място. И все пак за нашите читатели да отговорим на въпроса – може ли вчерашната декларация да бъде тълкувана като заявка за издигане на собствен кандидат за държавен глава?
– Не мисля. Смятам по-скоро, че ДПС ще продължат да играят последователно ролята си на подкрепящи определена кандидатура.
Може ли да се каже, че Румен Радев започва да изпада в един вид политическа изолация, след като пропастта между него и ръководството на БСП става по-видима. А, вече официално няма да получи подкрепа и от ДПС?
– За момента Радев е успял да мобилизира в голяма степен основните поддръжници на БСП. Въпреки, че може да има своите противоречия с Корнелия Нинова, това не предполага, че членовете на БСП и привържениците им са се отказали от него. Така, че аз смятам, че той продължава да бъде техен лидер в някакъв смисъл. Както и лидер на определена група недоволни и по-радикализирани срещу властта избиратели. Но, тази група ще се разпръсне в парламентарните избори между различните по-малки извънпарламентарни политически сили. Във времето е много важно какво ще се случи. Предполагам, че за Радев хипотезата да се атакува легитимността на следващите изборите и да се гарантира по-дълъг живот на едно служебно правителство, е един вид някакви нива на гаранция. Гаранция затова да възстанови загубени позиции и да влезе в изборите за президент в много по-силна позиция. А, защо не и да даде по-голяма сила и подкрепа чрез собствения си авторитет на едни следващи предсрочни парламентарни избори.
В такъв случай да не стане така, че ДПС вместо да „му извадят очите, ще изпишат веждите“ на президента?
– В очите на някои хора – да. Но, подчертавам в очите. В броенето на гласовете, тогава, когато всичко е въпрос в една демокрация все пак на мнозинство – категорично не!