Реал - Аякс

Аякс свали жалък Реал от европейския му трон

Също както в първия мач в Амстердам, Аякс беше по-добър от Реал. Но този път боговете на футбола не бяха на страната на Кралския клуб. Грандът от Амстердам отнесе европейския шампион с 4:1 на „Сантяго Бернабеу“ и го свали от трона му. Така бе сложен края и на династията на Белия балет. За първи път от девет години насам Реал отпадна преди полуфиналите. Очевидно, когато Зинедин Зидан си тръгна през лятото, той е знаел какво прави.

Холандският клуб пък спечели като гост в елиминационната фаза за първи път от 1997-а година насам. Тогава пак беше в Мадрид – срещу Атлетико. Оттогава и Аякс не беше отстранявал съперник на елиминации.

Това беше четвърта поредна домакинска загуба за Реал и тя бе напълно заслужена. Гостите откриха резултата още в седмата минута чрез Хаким Зийех. 11 по-късно вече беше 0:2, като този път се разписа Давид Нерес. Асистенциите и за двата гола бяха на Душан Тадич. Реал натисна, но стигна само до едно положение. То бе дело на влезлият в 29-ата минута Гарет Бейл. Уелсецът обаче уцели гредата.

Аякс бележи още два пъти

След час игра се разписа самият Душан Тадич. Той заби топката по великолепен начин под гредата, но трябваше да изчака решението на ВАР-системата. Този път, за разлика от Амстердам, то бе в полза на холандците – 0:3.

Осем минути по-късно резервата Асенсио най-накрая върна надеждата, като се разписа за 1:3. Ласе Шьоне обаче сложи край на управлението на Реал само две минути по-късно. При това с великолепно изпълнение на пряк свободен удар – 1:4. А за да допълни мизерията Начо бе изгонен в третата минута на добавеното време.

Тимът на Ерик Тен Хах пък влезе в историята. Той стана първият, обърнал дефицит от 1:2, за да продължи напред.

Борусия - Тотнъм

Тотнъм победи и в Дортмунд

В другия мач от вечерта Тотнъм победи Борусия и в Дортмунд. Така шпорите стигаха четвъртфинал в турнира за първи път от 2011-а. След 3:0 в първия сблъсък английският тим измъкна 1:0 в Германия. Единственият гол бе вкаран от Хари Кейн. Така Кейн стана най-резултатният играч на Тотнъм в Европа. Това бе и първият му точен удар. Кейн има 24 попадения в Европа – едно повече от Джърмейн Дефоу.

Иначе Борусия изигра великолепно първо полувреме, но не стигна до гол. Юго Лорис направи четири отлични спасявания, а в няколко други случая жълто-черните не уцелиха вратата.

Жребият за четвъртфиналите е на 15 март.