Амкар със Занев би Зенит, поднася титлата на Спартак и Попов

Зенит е на път да се прости с шампионските си амбиции в първенството на Русия. Тимът от Санкт Петербург загуби с 0:1 при гостуването си на Амкар и ако по-късно днес отборът на Ивелин Попов Спартак (Москва), който е лидер в класирането победи у дома Анжи, разликата между двата тима ще стане цели 8 точки. Роланд Гиголаев отбеляза единствения гол в двубоя. Защитникът на Амкар се разписа в 33-ата минута след грешка в защитата на гостите.

Петър Занев отново изведе „червено-черните“ от Перм с капитанската лента и игра много стабилно, особено след почивката, когато Зенит отчаяно се опитваше да изравни.

Мачът започна с изключително комична ситуация пред вратата на домакините. В 7-ата минута Олег Шатов центрира от статично положение, вратарят на Амкар Дмитрий Хомич излезе неразчетено и топката се насочи към вратата, но в последния момент защитникът на Зенит Нето в желанието си да отбележи гол всъщност предотврати такъв.

Домакините действаха подчертано дефанзивно и влизаха по-твърдо в борбата за първа топка. В разстояние на няколко минути жълти картони получиха Занев, Комолов и Гасилин.

Увлечени в атаки, футболистите на Зенит сякаш загубиха концентрация и първата напрегната ситуация пред тяхната врата завърши с гол. След центриране на Секу Конде опитният Александър Анюков не изчисти достатъчно убедително, Чума Анене свали топката към Гиголаев и той отблизо разстреля Лодигин.

През второто полувреме организираната игра на Амкар и сипещият се сняг направиха задачата на Зенит още по-трудна. Отборът от Санкт Петербург имаше огромно териториално превъзходство, но головите положения пред вратата на Хомич бяха малко. В 57-ата минута Жозе Маурисио стреля извън наказателното поле, но в аут. Малко по-късно се стигна и до най-добрата възможност за гостите, пропусната от Александър Кокорин. Той скочи най-високо в наказателното поле, но ударът му с глава срещна гредата.