АПОЕЛ

Епична победа за Живко Миланов и АПОЕЛ в Лига Европа (ВИДЕО+СНИМКИ)

AПОЕЛ (Никозия) с българския защитник Живко Миланов в състава си през всичките 90 минути, постигна епична победа, която класира отбора за 1/8-финалите в Лига Европа. Кипърският шампион надви с 2:0 испанският Атлетик (Билбао) на свой терен в реванш от 1/16-финали и компенсира за поражението с 2:3 преди седмица на „Сан Мамес“ в страната на баските.

Пиреос Сотириу в 46-ата и Янис Яниотас в 54-ата минута от дузпа нанесоха удара в началото на второто полувреме.

epa05810974 David Barral (R) of APOEL in action with Beñat Etxebarria (L) of Athletic Bilbao during the UEFA Europa League round of 32 match between APOEL and Athletic Bilbao at GSP Stadium in Nicosia, Cyprus, 23 February 2017. EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Баските бяха без контузените си ключови играчи- френският национал Аймерик Лапорт и ветеранът голмайстор Ариц Адурис, но независимо от това доминираха през първото полувреме. Иняки Уилямс на два пъти се размина с попадението след добри намеси на вратаря на домакините Бой Ватерман.

APOEL Nicosia vs Athletic Bilbao

Всичко обаче се обърна в първите секунди на втората част, когато Пиреос Сотириу засече центриране отляво и АПОЕЛ поведе.

Атлетик изпадна в шок и не успя да отговори с нищо съществено, а за капак в 54-ата минута реферът видя нарушение в наказателното поле на Микел Баленсиага срещу Яниотас и кипърският тим получи право да изпълни дузпа. От бялата точка потърпевшият играч не сгреши, макар малко да не достигна на Горка Ираисос да отрази.

Шансовете на испанците се върнаха в 65-ата минута, когато авторът на първото попадение Сотириус беше изгонен за втори жълт картон. И при числено превъзходство обаче гостите не съотвориха нищо смислено в атака. Те все пак вкараха един гол, но той правилно не беше зачетен заради нарушение в атака.

В заключителните секунди червен картон получи и резервата в състава на Атлетик Андер Итураспе.