400 фирми на опашка за слънчеви панели. Осъдени за евроизмами без грантове за фотоволтаици. 400 български фирми могат да кандидатстват за финансиране за изграждане на фотоволтаични инсталации, финансирани по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Това заяви Илияна Илиева, директор Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ в Министерството на иновациите и растежа, пред „Телеграф“. Бюджетът по програмата е в размер на 200 млн. лева. Родните компании могат да получат субсидия в размер от 75 000 лв. до 1 млн. лв. Документите се подават изцяло електронно през системата ИСУН 2020, а приемът ще приключи на 15 май, уточни Илиева.
Кандидати
Мярката е насочена към дружества с до 3000 служители. Допустими за финансиране са почти всички сектори, включително „Хотелиерство и ресторантьорство“, „Търговия“, „Транспорт, складиране и пощи“, „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения“, по-голямата част от „Преработваща промишленост“ и др. Съфинансирането е до 50%, като най-голям процент е предвиден за малките и средните компании. С до 15% по-малко безвъзмездни средства ще получат част от фирмите от Югозападния регион, тъй като той е най-добре развит икономически.
Инсталации
Предприятията ще могат да инвестират единствено в нови фотоволтаични системи за производство на ток от слънцето. Доизграждането на вече съществуващи или допълването им с нови панели не е допустимо. Инсталираните мощности могат да са до 1 MW, като еленергията трябва да се използва само за собствени нужди и няма да може да се продава в рамките на 5 години. По новата процедура ще се финансира и закупуването на батериите за съхранение на електроенергия. Минималното изискване към тях е да могат да запазят поне за един час 100% от произведения ток.