По последни данни 36 са жертвите на атентата на летището в Истанбул. 147 души са ранени.
Няма пострадали българи, потвърди посланикът на страната ни в Турция Надежда Неински. Посолството и консулствата ни Турция са контакт с компетентните органи.
Повечето жертви са турски граждани. Има поне един убит руснак, предаде РИА Новости.
Предполага се, че нападението е дело на терористите от „Ислямска държава“. Разследването продължава.
Това е четвъртата, най-смъртоносна атака, в турския метрополис тази година.
Шок и ужас
Разтърсващи снимки и видеоклипове в интернет показват огромно огнено кълбо на входа на терминала за заминаващи. Виждат се и служители по сигурността, които евакуират изпаднали в паника пищящи хора.
Камера за наблюдение е уловила един от облечените в черно нападатели. Той бяга в халето на терминала, преди да бъде улучен от куршум и да се взриви.
Първата експлозия е била на входа на терминала, където също има скенери за проверка на пътуващите и багажа им.
Според експерта по терор Сюлейман Йозерен, има твърде много прилики с почерка от атентата в Брюксел. Пред CNN Turk Йозерен посочи, че и този път мишена са чужденците, тъй като камикадзетата се самовзривиха именно на терминала за външните авиолинии.
Версията му се потвърждава и от журналиста Абдулкадир Селви от в. „Хюриет“, който се оказал на мястото на касапницата. Той съобщава, че в началото подозренията са били насочени към кюрдските сепаратисти от ПКК заради изхвърления от единия атентатор автомат „Калашников“, но много бързо е изплувала версията за ДАЕШ.
„Вниманието на хората в чакалнята на летището бе привлечено от мъж, облечен в шлифер, и той нямаше как да не бъде забелязан при адските жеги в Истанбул. Полицаите започнаха да го следват, той се приближи до двама други мъже и те усетиха, че са наблюдавани. В този момент единият започна да стреля с автомат „Калашников“ на посоки и веднага с другите потънаха в тълпата. В същия миг първото камикадзе се взриви на входа на терминала за външните линии. На това място са и най-много жертвите. Полицаите отвърнаха със стрелба, а терористите се затичаха от входа към чакалнята на порта, там вторият атентатор самоубиец дърпа щифта на експлозивите по тялото си и се пръсва, камерите са записали ужасяващите кадри с огромното огнено кълбо и търкалящите се на пода десетки хора. Поразяващият ефект на експлозията е твърде голям, защото мястото е пренаселено, пламъците се разпространяват по посока на салона за външните линии. В този момент терористите започват нова стрелба“, разказва журналистът.
В престрелката с полицията единият от атентаторите е убит, още един самоубиец се взривява, а другият е заловен жив.
Колко са били атентаторите?
Предполага се, че атентаторите са били трима или четирима. Някои турски медии съобщават за общо 7 са терористите на летището, като продължава издирването на няколко от тях.
Според записи от камерите за видеонаблюдение единият от взривилите се атентатори и друг път е влизал в аеропорта, вероятно за огледи. Атентаторите са влизали два пъти в района на летището с едно и също такси този ден.
Журналистът от „Хюриет“ припомня, че първият подобен терористичен акт на летище е извършен през 1982 г. в Анкара на „Есенбоа“.
Версиите
Коментарите на турските политици за ужасяващия инцидент сочат като една от причините за него затоплянето на отношенията с Русия и Израел.
Европейските лидери реагираха със съпричастие и съболезнования за жертвите в социалните мрежи. Сред тях бе и българският премиер Бойко Борисов.
Министрите на външните работи и на правосъдието от Германия, Франция, Австрия, Белгия, Литва, Холандия, Гърция и Албания осъдиха поредния удар срещу невинни хора.
Съболезнования изрази ръководството на руския парламент от Москва. САЩ предложиха съдействие и помощ от специалните си служби на Турция за борба с терористите.
Турция иска подкрепа срещу терора
Турският президент Реджеп Ердоган призова света да застане зад Турция в борбата срещу терора.
„Очакваме светът и по-специално от западните държави да застанат зад нас – с правителствата си, с парламентите си, с медиите и неправителствените си организации, необходима е твърда позиция срещу тероризма. За терористичните групировки са еднакви Истанбул и Лондон, Анкара и Берлин, Измир и Чикаго, Анталия и Рим, и всички трябва да са наясно с това. Ако сега не се обединим и не си подадем ръце в общата борба с тероризма, страховете ни ще станат реалност“.
Ердоган напусна благотворителната вечеря „ифтар“ в резиденцията си и се срещна с премиера Бинали Йълдъръм и с началника на Генералния щаб Хулуси Акар, съобщават информационните агенции.
Веднага след това премиерът Йълдъръм е отпътувал за Истанбул заедно с вицепремиера и вътрешния министър.
Летището вече работи
Районът на летище „Ататюрк“ остана блокиран с часове, но тази сутрин аерогарата вече работи. Мерките за сигурност са драконовски. Властите призовават пътниците да отидат на летището поне 3-4 часа преди полета.
По-рано стана известно, че редовният полет от София за Истанбул е пренасочен към Измир. Няма опасност за българските граждани, които са били на борда на самолета, съобщи МВнР от София.
Във връзка с атентата в Истанбул, летище София прие извънредно кацане на самолет на „Ер Франс“. Командирът на полета взе решение да се върне в Париж.
Досега Турция е била атакувана поне пет пъти от джихадисти на „Ислямска държава”, сред тази нападения е и взривът в Анкара през октомври, при който загинаха над 100 души, отбелязва АФП.