Тази равносметка за 2018 година е тъжна.
Кръв обагри пътищата на България, стотици станаха жертви на война, която не се води на бойното поле. Теренът на трагедиите отново бяха шосета и магистрали. Причините за войната по пътищата у нас варират от лош асфалт до чисто човешки грешки. И никакви усилия на държавата явно не са в състояние да се справят с проблема.
Сухата статистика сочи, че загиналите при катастрофи за 2018 са 604 души.
Ще припомним само някои от ужасяващите пътни инциденти през изминалата година:
Шестима души загинаха, а десетки бяха ранени, след като автобус се преобърна край Вакарел на АМ „Тракия“ през април. Експертизата доказа, че причина за катастрофата е бутане на рейса от страна на жена-водач на лек автомобил.
Делото срещу Цвета Таскова влиза в съда – заплашват я между 3 и 12 години затвор за това, че при изпреварване не е спазила нужната дистанция.
20 души изгубиха живота си след като автобус с екскурзианти падна в пропаст край Своге през август. Това се случи на участък, който всички определиха като „критичен“ заради много пътни инциденти, станали на това място.
Случаят предизвика вълна от въпроси каква е причината за адската трагедия – шофьорът ли е виновен, качеството на ремонтирания участък ли, лошото време или всичко това, взето заедно.
Прокуратурата назначи пет експертизи, специалисти взеха проби от пътя, паднаха три министерски оставки, имаше ден на траур.
Към момента единственият обвиняем по случая е шофьорът на автобуса Григор Григоров, който е на свобода под гаранция. Кога делото ще влезе в съда засега не е ясно.
Има и още много… за съжаление. 162 участъка на пътищата в България са, оказва се, смъртоносни. Такива са пътят Русе – Бяла, Креснеското дефиле, отсечката между Бургас и Варна, изходите на големите градове, някои участъци от магистралите. Черната статистика продължава да слага черни точки на картата на страната. Така че, помнете, прекалената самонадеяност на пътя може да ви коства много!
Годината започна с брутално престъпление и това беляза следващите 12 месеца
На 2 януари в софийското село Нови Искър бяха открити шест трупа. В „къщата на ужасите“ разследващите намериха петима от членовете на едно семейство – баща, неговият син, дъщерята от предишен брак на втората му съпруга, нейното гадже и бабата на момичето, застреляни хладнокръвно с по един куршум на различни места. Застреляно беше и домашното куче – немска овчарка. Шестата жертва беше открита по-късно. Кети Кюхова беше намерена захвърлена в кладенец.
За общодържавно издирване беше обявен Росен Ангелов – въоръжен и опасен! Играта на котка и мишка с бившия член на френския легион прерасна в драматичен екшън, който включи акция на тежковъоръжени полицаи, които обикаляха гори и паланки в района на Нови Искър в продължение на 5 дни. В крайна сметка откриха Ангелов прострелян в главата във вила край с. Луково.
Росен Ангелов е имал три присъди, последната от които, влязла в сила през 2009 г., за блудство с малолетна. Оттогава той е бил обявен за издирване и 8 г. не е бил открит.
Разследващите са категорични, че той е извършителят на шестте убийства, а мотивът е проблеми с лични взаимоотношения между него и Кети Кюхова.
За бруталното престъпление зад решетките остава Денис (който – според родителите си – е добро дете), а съучастникът му на 13 години е освободен, защото е малолетен и не може да носи отговорност.
Доцентът от Аграрния университет в Пловдив Стефан Нейков беше убит през юли по особено жесток начин – пребит до смърт, насилен и ограбен.
Мотивът – ревност! Убиецът – съпруг на студентка. Семейната двойка подмамила пенсионирания преподавател извън града с идеята да му „даде урок“. Защото, според показанията на Илиян и Иванка Стоичкови, Нейков поискал „специални услуги“ срещу това да помогне с вземането на изпит на Иванка. Това вбесило съпруга й, който пребил доцента с бейзболна бухалка. Илиян е задържан, а жена му освободена.
63-годишен мъж уби цяло семейство в Каспичан през септември. Мотивът, стар като света – спор за имоти. Жестокостта на престъплението потресе страната. Петър убил майка, баща и двете им деца като ги посякъл с брадва и нож. Престъплението беше разкрито за по-малко от два часа.
През октомври едно престъпление, извършено в България намери отзвук далеч извън пределите на страната.
Също през октомври млад мъж уби приятелката и детето си в столичния квартал „Надежда“.
Викторио Александров (на 26 години) прострелва и убива на място Дарина в апартамента, където тя живее с едногодишната Никол. След това грабва детето и панически бяга. Хваща такси, като с пистолет принуждава шофьора да кара в неопределена посока. През цялото време твърди, че иска да се самоубие. Предлага на шофьора да вземе детето, но таксиджията отказва.
Викторио слиза с детето близо до Долни Богров. Шофьорът си тръгва, а малко по-късно подава сигнал в полицията. Междувременно Викторио убива дъщеря си и прави неуспешен опит да се самоубие.
Какво е отключило агресията на мъжа установява следствието. Самият Викторио даде неясни и противоречиви обяснения за деянието си.
В края на ноември 40-годишната рейнджърка Десислава Стоянова беше обявена за общодържавно издирване след като не се появи на служба в 61-ва стрямска бригада.
Тялото й беше намерено на 7 декември в Сопот, натъпкано в ракла и със счупен врат. Арестуван за убийството е нейн приятелят й Светослав Каменов.
Според криминалистите Десислава е имала неуредени финансови отношения с убиеца си – дала му пари за ремонт на колата си, а когато отишла да я потърси намерила края на живота си.
За неуредени финансови отношения, обаче с държавата, тази година зад решетките попаднаха няколко богаташи.
Безспорно показният арест на бившия вече кмет на район „Младост“ Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова се превърна в нещо като емблема за борбата на държавата с корупцията по високите етажи на властта.
След като софиянци и гостите на столицата станаха свидетели на почти 5-часово броене на пари в центъра на града, а Иванчева стоя с белезници да наблюдава действията на разследващите, стана ясно, че, според прокуратурата, тя е взела подкуп от почти 70 хил. евро от бизнесмена Александър Ваклин, за да разреши строителство в „Младост“.
Свидетели твърдят, че това не е изолиран случай. Иванчева умишлено бавила множество преписки, заговори се за рекет и изнудване. Според обвинението Иванчева е поискала подкуп от 500 хил. евро, от които е получила 70 хил., за да изпълни свои задължения по служба.
Иванчева и Петрова могат да получат до 30 години затвор, ако бъдат признати за виновни по обвиненията в корупция и подкуп в особено големи размери.
Междувременно съдебната сага се превърна в истински цирк с елементи на трагикомедия. В опитите си да напусне ареста Иванчева първо поиска да се подложи на инвитро оплождане, после да се лекува от хормонално заболяване, от тумор на хипофизата, кожни болести, придобити в ареста, и психични отклонения заради натиска на прокуратурата. Иванчева обяви, че условията в ареста са нечовешки, оплака се от храната и от липсата на комуникации. Спецсъдът на няколко път взима решения да я пусне под домашен арест, но прокуратурата обжалва въпреки твърденията на бившия кмет, че е държана в концлагер.
Сагата продължава…
Под прицела на спецпрокуратурата попадна едно от най-известните семейства в България – това на Ветко и Маринела Арабаджиеви.
При показна акция в хотелите им „Маринела“ и „Марица“ бяха открити милиони левове в брой и луксозен автопарк, бяха задържани десетки служители. Сред тях и синът на Арабаджиеви – Ветко.
Обвиненията срещу фамилията са за пране на пари, укриване на данъци и редица други финансови престъпления. Цялото им имущество беше запорирано.
Но Ветко и Маринела ги няма! В началото на септември разследващите твърдяха, че те са във Франция, където не си почиват, а се укриват. Тогава техният защитник обяви, че ще се завърнат доброволно до дни. Само че вече сме края на декември, а до тяхното задържане така и не се стигна. Едва на 19 декември Интерпол публикува бюлетина за издирването им.
Пръв в ареста се оказа алкохолният бос Миню Стайков.
Николай и Евгения Баневи също останаха да търкат наровете в столичната следствена служба.
Едно от най-скандалните разкрития на спецпрокуратурата обаче се оказа търговията с българско гражданство.
Остана като най-сериозният случай за корупция по високите етажи на властта, без аналог в новата ни история.
Ръководството на Държавната агенция за българите в чужбина, начело с нейния председател Петър Харалампиев.
Харалампиев и още над 20 души бяха задържани в рамките на спецоперация за разследване на корупционни практики в агенцията.
В групата, освен представители на Агенцията за българите в чужбина, имало и посредници, които намирали хора, желаещи да получат българско гражданство, без обаче да имат български корени.