Паметникът на Васил Левски в центъра на град София е сред първите паметници, издигнати след Освобождението в новата столица. Издигането на монумента се проточило цели 17 години. Плановете за изграждането му датират още от 1878 г., но поради лоша организация и липса на финансиране той е официално открит едва на 22 октомври 1895 година.
Паметникът е разположен в близост до предполагаемото място на обесването на Левски
Неговият проект бил изготвен от общинския архитект А. В. Колар. Със събраните набързо средства започнало и изграждането, но парите свършили и работата била преустановена.
Недовършеният паметник започнал да се руши. Това породили възмущение у по-интелигентните и родолюбиви българи, правило впечатление и на чужденците. За рушащия се монумент Константин Величков пише стихотворение:
Коя ръка е там хвърлила
Тез камъни? Кой тъй без жал
С тази памет света, мила
Безсрамно се е подиграл?
Коя безбожна, глупава злоба
Играла си е гнусно там?
О, Левски! Костите ти в гроба
Не разбунтува ли тоя срам?
Захари Стоянов в издадения от него животописен очерк за Васил Левски отбелязва, че паметникът се състоял само от няколко очукани камъни и с огорчение добавя: „Тук, под тези камъни, почива скромно славата на България“!
Паметникът струвал 70 хиляди златни лева
След ред молби и перипетии строителството все пак продължило на етапи. Изграждането на монумента на Апостола струвало около 75 хиляди лева златни, от които 40 са дадени от държавата, а останалите от Софийската община и дарения.