Едни

Едни излизат, други влизат…

Едни искат да излязат от ЕС, други страни напират да станат членове-като Украйна и Турция. Резултатът от референдума във Великобритания очаквано стана главна тема за коментари в социалните мрежи в Турция, но реакциите на управляващите са по-скоро предпазливи и само донякъде остри.

И докато в Туитър и Фейсбук доминират саркастичните подмятания към правителството от типа: „Обединеното кралство излезе от ЕС, да влезем ние“, то премиерът Бинали Йълдъръм откровено захапа вече бившия си колега Дейвид Камерън заради неотдавнашното му изявление, че Турция може да стане член на ЕС през 3 000-а година.

ТурцияЕвропейският съюз трябва да се откаже от политиката на изолация на другите страни от региона и да се придържа към по-мащабни позиции и намерения за бъдещото си развитие. Ние сме твърдо за засилване и укрепване на този съюз, от него зависи мирът на Европа и перспективите на гражданите му. Британският премиер построи кампанията за оставането на страната в ЕС и използва фактора Турция, като си позволи редица странни и непонятни квалификации по адрес на Анкара. Независимо от това, избирателите му показаха, че не считат позицията на Камерън за Турция за правилна и му заложиха капан. И както той постави някакви срокове за членството ни в ЕС, така и британският народ сам му постави срок“, посочи Йълдъръм.

Той отбеляза, че след окончателния финал на преговорите за присъединяването на Турция към ЕС, решението за това членство ще бъде прието от турския народ.

Европейският съюз и Анадола трябва да се обединят, за това настоя министърът по евроинтеграцията Юмер Челик, който подчерта разочарованието си от напускането на Великобритания и поднесе уважението си към решението на британците.

„Турция е европейска държава и европейска сила, и този факт не се променя от това, че още не членуваме в ЕС. Разширяването на Евросъюза не трябва да поставя религиозни и географски бариери, напротив. И ние това сме го казвали неведнъж на Европа. Турция непременно и на всяка цена трябва да стане член на ЕС, ЕС трябва да се обедини с Анадола“, посочи с надежда Челик.

Според последните допитвания по-малко от половината население на Турция се обявява за влизане на страната в ЕС, посочва АФП.

Споразумението за асоцииране между ЕС и Турция е подписано през 1963 година. През 1987 година Турция подава молба за членство. Същинските преговори за присъединяване започнаха чак през 2005 година. До момента Анкара е затворила 14 от общо 35 преговорни глави. 17 остават блокирани, а по 4 се водят преговори.

И още предложения от Анкара. Вицепремиерът и говорител на правителството на Турция Нуман Куртулмуш поиска да се създаде  европейска армия, която да е  общият механизъм за защита.

ukrainaИ Украйна поиска мястото на Великобритания в съюза. Депутатът от Върховната рада Анна Гопко заяви:Великобритания излиза – Украйна влиза? Да спасим Европа като континент. Берлин трябва да върне гола: срещу загубата на Великобритания ЕС трябва да получи Украйна“

По-рано през деня президентът на Украйна Петро Порошенко призова властите във Великобритания да не се съобразят срезултатите от референдума. „Вярвам, че независимо от резултатите на референдума, Великобритания ще остане в Обединена Европа и ще продължи да защитава общите европейски ценности“, посочи украинският лидер.

Депутатът от украинския парламент Сергей Лещенко съжали на свой ред, че в лицето на Великобритания Украйна губи най-верния си съюзник в ЕС.

- реклама -